
Źródło: archiwum
Sprawiedliwość powinna być naprawcza
Jesteśmy świeżo po wydaniu wyroku w sprawie Jakuba T., skazanego w Wielkiej Brytanii za gwałt. Mówi się o odbywaniu przez niego kary w Polsce. Na jakiej podstawie jest to możliwe?
Zapewniają to regulacje prawne, choćby Europejskie Reguły Więzienne w tym kodeks karny wykonawczy. W Polsce zasada odbywania kary jak najbliżej miejsca zamieszkania reguluje głównie kodeks karny wykonawczy. Obcokrajowcy, którzy popełnili przestępstwa w Polsce, a wyroki w ich sprawie już się upełnomocniły, mają również prawne gwarancje odbywania kary wiezienia w swoim kraju. Z praktyki wynika, że obywatele państw Europy Wschodniej i Azji (głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego) odbywający karę pozbawienia wolności w Polsce nie chcą wyjeżdżać do swoich państw. A jeśli chodzi o obywateli państw Europy Zachodniej, przebywających w polskich więzieniach – jedni z nich zostają do końca kary w naszych zakładach, a drudzy chcą odbywać karę w swoim państwie.
Ostatnio mówi się o zmianach w kodeksie karnym. Mają one polegać na złagodzeniu kar. Co Pan o tym sądzi?
W kodeksie mają się pojawić nowe rozwiązanie prawne, które racjonalizują kary. Jeśli ktoś używa populistycznych określeń, to powie, że to złagodzenie. Ale to nieprawda, bo np. ...
Kinga Ochnio
Kinga Ochnio