Ale historia!
– Od pierwszej edycji „Dni” idea była taka, aby nie gromadzić jedynie ludzi związanych z uczelnią, ale także innych pasjonatów – tłumaczy Tomasz Sysik ze Studenckiego Koła Naukowego Historyków Akademii Podlaskiej. – Chcemy też, aby o naszej działalności dowiedziało się możliwie największe grono – dodaje. SKNH działa od 1993 r. i obecnie liczy mniej więcej 30 osób. Jego członkowie biorą czynny udział w konferencjach związanych z historią, a także współpracują z podobnymi kołami i wymieniają doświadczenia. Sześcioro z nich tworzy Komitet Organizacyjny „Dni Historyka”. – W poprzednich latach „Dni” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rok temu udało nam się zorganizować ciekawą wycieczkę, która była związana z prawosławiem – przypomina Sysik. A czego można spodziewać się tym razem?
Historyczną imprezę otworzy w poniedziałek, 5 maja o 19.00 w klubie studenckim „peHa”, wieczór z poezją studentów historii, którzy są jednocześnie członkami Siedleckiej Grupy Literackiej „Witraż”. – Swoje wiersze przedstawią też osoby, które nie są związane z historią – zdradza T. Sysik.
Na 10.00 we wtorek zaplanowano, jak mówią organizatorzy, żywy wykład. Będzie to piesza wędrówka śladami siedleckiej społeczności żydowskiej, w której rolę przewodnika ma pełnić znawca zagadnienia, Edward Kopówka. O 14.00 w budynku Archiwum Państwowego otwarta zostanie wystawa „Lecz duszy zabić nie mogą – opozycja siedlecka w latach 1980 – 1989”. Przygotowało ją Koło, a zbiory pochodzą ze zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Podlaskiej. O 17.00 natomiast w Kaplicy Ogińskich odbędzie się Msza św. w intencji pracowników i studentów Instytutu Historii AP, celebrowana przez ks. prof. dr. hab. Romana Krawczyka.
W środę, 7 maja, już od 9.00 w ramach „Dni” będzie można wziąć udział w akcji honorowego oddawania krwi w Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Formińskiego. Już godzinę później w Instytucie Historii (ul. Orlicz-Dreszera) rozpocznie spotkanie z „cichociemnym” gen. bryg. Stefanem Bałukiem i płk. Zenonem Pietkiewiczem. O 18.00 zaś w Miejskim Ośrodku Kultury będzie miała miejsce prezentacja i promocja książki dr Marii Starnawskiej „Świętych życie po życiu. Relikwie w kulturze religijnej na ziemiach polskich w średniowieczu”.
Organizatorzy „Dni” zapraszają nie tylko miłośników historii. A ich młodsi koledzy już mają pomysły na przyszły rok…
Bartosz Szumowski