Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Ludowo i egzotycznie

Od 15 do 20 lipca we włodawskim amfiteatrze oraz na ulicach miasta będzie można podziwiać zespoły folklorystyczne z różnych zakątków świata. W tym roku już po raz 18. odbędzie się organizowane przez Włodawski Dom Kultury „Poleskie Lato z Folklorem”.

Włodawa znajduje się w gronie 220 miast na świecie, które organizują festiwale folklorystyczne pod flagą CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Festiwal odbywa się od 1991 r. i ma już swoją rangę. Przez pierwszych kilka lat swojego istnienia był współorganizowany z ukraińskim miastem Łuck. Obecnie to Włodawa jest jedynym gospodarzem „Lata”, a w Łucku podobna impreza ma miejsce w innym terminie.

Do tej pory w ramach „PLzF” miasto odwiedziło 156 zespołów z 55 krajów świata. Festiwalowe koncerty odbywają się w amfiteatrze i zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Każdego dnia występy artystów ogląda około 3 tys. osób. Są wśród nich nie tylko mieszkańcy Włodawy i okolicznych miejscowości, ale też turyści wypoczywający nad Jeziorem Białym oraz goście z różnych zakątków Polski, a nawet z zagranicy. Poleskiemu spotkaniu z folklorem różnych zakątków świata towarzyszą też wydarzenia kulturalne w: Siedlcach, Hańsku oraz Domu Pomocy Społecznej w Różance.

Bardzo ciekawym pomysłem jest również defilada ulicami Włodawy. Biorą w niej udział zaproszone zespoły, które ubrane w często niezwykle barwne i egzotyczne stroje witają się z mieszkańcami i w ten sposób zapraszają ich do przyjścia na główną imprezę. Widzowie mają okazję wyrazić swoją sympatię wobec poszczególnych grup dzięki głosowaniu przez Internet. Zdobywcy największej liczby głosów otrzymują Puchar Internautów. Poza tym odbywają się wybory Miss „Poleskiego Lata z Folklorem”.

Swój udział w tegorocznej edycji potwierdziły już zespoły z Hiszpanii, Meksyku, Portoryko, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych, Słowacji i oczywiście z Polski. Gościnnie wystąpią również wykonawcy z Włoch i Węgier, a także kapele folkowe z regionu. Goście mają okazję osobiście przekonać się, jak wygląda życie we Włodawie oraz okolicznych miejscowościach. Zawsze bardzo chętnie korzystają z takiej możliwości, bo niewiele jest miejsc, gdzie tak blisko siebie znajdują się zabytkowe świątynie 3 wyznań oraz piękna, dzika przyroda. Grupy występujące na festiwalu mogą również liczyć na sympatię mieszkańców, którzy z wielkim entuzjazmem przyjmują ich każdego roku. Z pewnością i tym razem będzie podobnie.


3 PYTANIA

BOGUSŁAW SMOLIK, DYREKTOR WDK

Jakie zespoły cieszą się największą popularnością wśród festiwalowej publiczności?

Ze względu na bardzo dynamiczny folklor, publiczności bardzo lubi występy naszych sąsiadów z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Jest też westchnienie w stronę egzotyki – ludzie często pytają o gości z odległych zakątków naszego globu. Stąd pojawiają się zespoły z Azji, Ameryki Południowej, które zawsze zostają ciepło przyjęte. Prezentują ciekawe stroje, obrzędy, a poza tym tamtejszy folklor jest jeszcze stosunkowo mało znany w naszym kraju.

Kto wystąpi w tym roku?

Bardzo ciekawie zapowiadają się występy grup grających muzykę cygańską i łemkowską. Z pewnością niezwykle atrakcyjny będzie występ zespołu „The Yuan-hslang” Dance Team z Tajwanu czy „Cojunto Folclorico Magisterlal” z Meksyku. Wystąpi również nasz rodzimy Zespół Tańca Ludowego „Polesie”. To oczywiście nie wszyscy.

Goście z zagranicy nie tylko prezentują swoje tańce, piosenki, ale także uczą się naszych tradycji…

Tak, to bardzo ciekawa inicjatywa. Przedstawiciele innych narodów uczestniczą w warsztatach taneczno-wokalnych, na których m.in. uczą się tańczyć naszego tradycyjnego poloneza. Wykonują go później w czasie gali finałowej.

Magdalena Szewczuk