Śladami Sienkiewicza
Pierwszy kościół ufundowany został w Okrzei wraz z nadaniem jej praw miejskich w 1469 r. przez właściciela dóbr okrzejskich Macieja Grota herbu Rawicz. Służył wiernym do roku 1726, kiedy to strawił go pożar. Dopiero w 1790 r. rozpoczęto budowę nowej, murowanej świątyni, zgodnie z wolą zmarłego w 1783 r. nabywcy Okrzei i Woli Okrzejskiej Pisarza Wielkiego Koronnego Adama Cieciszowskiego – pradziada Henryka Sienkiewicza.
Wiekopomne przedsięwzięcie rozpoczęła jego małżonka, Teresa z Lelewelów Cieciszowska, a autorem projektu był warszawski architekt Józef Kannowski. W 1806 r. świątynię, której budowę ukończono w 1793 r., uroczyście konsekrował bp Kazimierz Kolumna Cieciszowski.
W 1843 r. w kościele odbyły się zaślubiny Stefanii Cieciszowskiej, wnuczki fundatorów kościoła, z Józefem Kalasantym Sienkiewiczem z Grotek. Małżonkowie zamieszkali w Woli Okrzejskiej, gdzie 3 lata później przyszedł na świat ich syn. Dzisiaj funkcjonuje tutaj Muzeum Henryka Sienkiewicza, chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne i wielbicieli twórczości autora Trylogii. Wędrując śladami Sienkiewicza, nie sposób ominąć kopca usypanego w Okrzei w latach 30. XIX w., dzięki zapobiegliwości proboszcza ks. Antoniego Kresy. ...
Monika Lipińska