Papież młodych serc
Uroczystość poprzedził koncert poezji śpiewanej „Tobie, Ojcze, śpiewamy najpiękniej” w wykonaniu siedleckich artystów: Macieja Turkowskiego (kompozycja i akompaniament), Mileny Madziar i Roberta Protasewicza (śpiew). Wzruszająco i interpretacyjnie bezbłędnie wykonali oni wiersze Adama Asnyka, Karola Wojtyły, ks. Jana Twardowskiego, Williama Szekspira i Krzysztofa Karaska.
Potem nastąpiło podsumowanie IV edycji konkursu literackiego „Słowa Jana Pawła II, które zmieniły moje życie”. Najczęściej przywoływane myśli Papieża dotyczyły egzystencji człowieka we współczesnym świecie. Były to: „Nie bój się, nie lękaj się. Wypłyń na głębię”; „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd.”; „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali.”; „Wstań, nie skupiaj się na słabościach i wątpliwościach, wyprostuj się (…) wstań, idź.” czy „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest (…), przez to, czym dzieli się z innymi”. Jury konkursu (prof. dr hab. Zbigniew Lisowski – przewodniczący; Jadwiga Madziar – dyrektor MBP; Eugeniusz Kasjanowicz – wicedyrektor MBP i Marianna Podniesieńska – specjalista ds. promocji książki i czytelnictwa MBP) w uzasadnieniu werdyktu stwierdziło: „Prace konkursowe napisane zostały w formie opowiadania, listu, pamiętnika, dziennika, eseju, wiersza. Wśród nadesłanych wypowiedzi jest też proza poetycka o dużym stopniu rytmiczności, rozważania religijne i filozoficzne. Uczestnicy konkursu w swoich wypowiedziach nawiązują do homilii, encyklik, listów duszpasterskich, utworów poetyckich, dramatów oraz testamentu Ojca Świętego. Autorzy prac przywołują najcenniejsze myśli Papieża, konfrontują z własnymi doświadczeniami, analizują i uzasadniają, jak bardzo wpłynęły na przewartościowanie dotychczasowego życia. (…) często rozważania nawet bardzo młodych autorów snute na kanwie słów Ojca Świętego są niezwykle głębokie i dojrzałe. To niejednokrotnie wzruszające świadectwa wiary, bardzo osobiste wypowiedzi o eucharystii, miłości, magii narodzin, traumie choroby i śmierci, tajemnicy powołania kapłańskiego”.
Jury przyznało 5 równorzędnych nagród: Katarzynie Andrejańczyk (II LO w Siedlcach), Paulinie Staniszewskiej (II LO w Garwolinie), Anecie Siedleckiej (absolwentka UMCS z Siedlec); Kai Łuczak (absolwentce Akademii Podlaskiej z Siedlec), Karolowi Biardzkimu (PG w Zbuczynie). Wyróżnienia otrzymali: Adam Skiermut, Izabela Kwaśniewska, Karolina Gorzała, Marcin Szcześniak, Beata Tchórzewska i Małgorzata Myrcha-Kamińska. Jury nagrodziło także najmłodszą uczestniczkę konkursu Monikę Ługowską – z IV klasy SP w Borkach Kosach. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni dostali nagrody książkowe oraz dyplomy podpisane przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego i prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. „Echo Katolickie” za najlepszą pracę nagrodziła Katarzynę Andrejańczyk. Książki laureatce wręczył niżej podpisany.
Włodzimierz Korolczuk