Rok z Apostołem Narodów (cz. 2)
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie(sanktuarium MB i bazylika mniejsza)
– Rozpoczęliśmy już wiele inicjatyw, które pomogą wiernym lepiej zrozumieć nauczanie św. Pawła oraz zapoznać się z Jego życiorysem – informuje proboszcz parczewskiej parafii ks. prałat Tadeusz Lewczuk. – W planach mamy pielgrzymki do naszej bazyliki, połączone z wieczorną Mszą, różańcem i rozważaniami o św. Pawle – dodaje. Rok Apostoła Narodów w parafii pw. św. Jana Chrzciciela będzie miał podniosły charakter. – Chcemy, aby na naszym terenie uroczystości związane z Rokiem Jubileuszowym miały pielgrzymkowy charakter – wyjaśnia ks. Lewczuk. – Pragniemy zachęcić naszych parafian do gorliwej modlitwy i aktywnego uczestnictwa w uroczystościach. W tym celu wieszamy na kościołach plakaty i udzielamy wszelkich informacji o obchodach – mówi.
Parczewska parafia cieszy się, że znalazła się w gronie wytypowanych w dekrecie miejsc, gdzie można uzyskać odpust zupełny. – Nasz kościół został wytypowany przez biskupa dlatego, że to bazylika mniejsza, kościół papieski, połączony ze Stolicą Apostolską. Warto zaznaczyć, iż jest to jedyny z kościołów diecezjalnych tak blisko połączony z Rzymem. Inne są kościoły stacyjne są zakonne – tłumaczy ks. prałat.
– W naszej parafii codziennie wraz z modlitwą różańcową odprawialiśmy nowennę do św. Pawła. Natomiast 29 października odbyła się Droga Krzyżowa wokół cmentarza połączona z nabożeństwem różańcowym – opowiada ks. proboszcz. W planach są też uroczyste obchody 29 listopada, a o ich dokładnym programie wierni będą informowani na bieżąco.
Kościół pw. św. Anny w Kodniu (sanktuarium MB i bazylika mniejsza)
– Każdego 29. dnia miesiąca (w styczniu 25., a w lutym – 28.) będziemy świętować dzień św. Pawła. Oczywiście serdecznie powitamy wszystkich wiernych, którzy przybędą na uroczystość. W ramach naszych spotkań z Apostołem planujemy przedstawiać krótkie informacje o życiu św. Pawła, podzielonym na pewne etapy – mówi proboszcz kodeńskiej parafii o. Stanisław Wódz. – W skład liturgii wejdą: czytania z Listów św. Pawła, homilia w cyklu katechetyczno-homilijnym i naturalnie modlitwy, aby zyskać odpust zupełny – dodaje. Ale to nie wszystkie inicjatywy mające przybliżyć wiernym postać i nauczanie Apostoła Narodów. – Jesteśmy w kontakcie z Wydziałem Duszpasterskim, planujemy bowiem konferencję poświęconą św. Pawłowi – wyjaśnia o. Wódz. – Myślę, że uda się nam zorganizować ciekawe spotkania, które pozwolą przybliżyć parafianom postać Apostoła, zwłaszcza że mamy już doświadczenie w organizacji podobnych przedsięwzięć – dodaje. – Z okazji Roku św. Pawła wydrukowaliśmy piękny baner, a w ogłoszeniach parafialnych przypominamy o uroczystościach, informujemy na bieżąco o wszystkich inicjatywach, które organizujemy w związku z Rokiem Apostoła Narodów. Na każdy miesiąc roku jubileuszowego planujemy nabożeństwa oraz inne inicjatywy mające na celu przybliżenie wiernym postaci i nauczania św. Pawła – zapowiada proboszcz.
– Jestem przekonany, że nasi parafianie posiadają już dość dużo informacji zarówno o św. Pawle, jak też o uroczystościach związanych z obchodami roku Apostoła Narodów w naszej diecezji: słuchają Katolickiego Radia Podlasie i czytają „Echo Katolickie”. Jeśli ktoś interesuje się życiem Kościoła, z pewnością ma dostatecznie wiele możliwości, aby pogłębiać swoją wiedzę – podsumował.
Kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskej (sanktuarium MB i bazylika mniejsza)
– 29 października o 16.30 odbyło się nabożeństwo, w czasie którego rozważano teksty św. Pawła, była też Litania do św. Pawła i związane z nim modlitwy, a potem Msza św. z kazaniem okolicznościowym – opowiada proboszcz leśniańskiej parafii o Dariusz Partyka i dodaje: – W każdą niedzielę staramy się przybliżać postać Apostoła Narodów, wyjaśniamy też wiernym, jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego w związku z Rokiem św. Pawła. Zawsze staramy się, aby nabożeństwa były bardzo uroczyste, z udziałem orkiestry i śpiewem. Myślimy już o poszerzeniu programu. Planujemy, że w kolejnych miesiącach uroczystości będą mieć podobną atmosferę, ale o tym, jak dokładnie będą wyglądały obchody Roku Jubileuszowego w poszczególnych miesiącach, chcemy informować wiernych na bieżąco.
– Bardzo mnie cieszy, że więcej osób przychodzi na nabożeństwa nawet w zwykłe dni. Widać, że interesują się zarówno postacią św. Pawła, jak też możliwością uzyskania odpustu. Nadal najwięcej wiernych przybywa na niedzielną Mszę św. – wyjaśnia proboszcz. – Nie zapominajmy bowiem, że nasza parafia to teren rolniczy i mieszkający wiosek przychodzą przede wszystkim na niedzielne nabożeństwa – dodaje. – Warto wspomnieć, że do parafian trafiły wszystkie książki o św. Pawle, które mieliśmy. Pokazuje to, że chcą oni pogłębiać swoją wiedzę na temat osoby Apostoła Narodów i szerzej zapoznawać się z Jego nauczaniem – zaznacza o. Partyka. – W tej chwili w parafii nie ma nowenny do Św. Pawła. Ale jako ciekawostkę mogę podać, że wcześniej było tutaj nabożeństwo do Pawła, ale nie do Pawła Apostoła, tylko do pierwszego pustelnika, ze względu na nas, czyli zakon paulinów. Myślimy o nowennie do św. Pawła, ale to raczej już pod koniec roku – uzupełnia.
– Jeśli zaś chodzi o zakończenie Roku św. Pawła, w naszej parafii nie mamy jeszcze do końca sprecyzowanych planów. Chcemy ustalić wszelkie formalności z biskupem – wyjaśnia proboszcz i jednocześnie mówi o planach na najbliższy miesiąc: – Już wcześniej zapraszaliśmy parafian na Mszę św. 29 października. Teraz wspólnota Legion Maryi ponownie będzie roznosić zaproszenia na uroczystość ku czci św. Pawła w listopadzie – podsumowuje.
Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pratulinie (sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich)
– W naszej parafii z racji Roku św. Pawła można zyskać odpust zupełny. Najbliższy można zyskać 29 listopada – mówi proboszcz pratulińskiej parafii, kustosz sanktuarium ks. Marek Kot. Wierni mieli już taką szansę 29 października. – Od niedzieli, 26 października, do wtorku, 28, w kościele parafialnym odbywały się katechezy poświęcone życiu, działalności i teologii św. Pawła. 29 października o 16.30 odbyło się nabożeństwo poświęcone św. Pawłowi połączone z Mszą św. i Różańcem – informuje ks. proboszcz. – W następnych miesiącach porządek nabożeństw związanych ze św. Pawłem jest następujący: 29. dnia miesiąca będą katechezy oraz Triduum przed samą uroczystością, a 29. będzie nabożeństwo o 16.30 połączone z Mszą św. o godz. 17.00. W czasie trwania Roku św. Pawła w codziennych kazaniach w czasie Eucharystii znaleźć można częste odniesienia do teologii św. Pawła i wezwania modlitewne – dodaje.
W Pratulinie odnotowano już wzmożone zainteresowanie Rokiem Apostoła Narodów oraz możliwością uzyskania odpustu zupełnego. – Były nawet telefony z pytaniami o możliwość uzyskania odpustu nawet spoza parafii – wspomina ks. Kot. – Nie zabrakło też konkretnych pytań dotyczących Roku św. Pawła oraz życia i działalności Apostoła – dodaje.
Jeśli chodzi o pratulińską świątynię, warto wspomnieć, że w prezbiterium znajduje się obraz przedstawiający św. Apostołów Piotra i Pawła, patronów kościoła. Sanktuarium cieszy się dużym zainteresowaniem przybywających do niego wiernych, którzy pytają nie tylko o relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich znajdujące się w świątyni, ale również o obraz i postaci patronów. – Myślę, że wierni dość dobrze znają życiorys i postawę zarówno św. Pawła, jak i drugiego patrona naszej parafii, św. Piotra – dodaje ks. kustosz.
Magdalena Szewczuk