Pamięć pokoleń
Tegoroczne uroczystości, trwające od 6 do 11 listopada, upłyną pod hasłem: „Młodzi dla Niepodległej”. W te dni bowiem uczniowie siedleckich szkół będą szczególnie aktywnie włączać się w imprezy towarzyszące obchodom Święta Niepodległości.
W ramach czwartkowego aktu „Pamięci Pokoleń” o 16.00 w kościele pw. Św. Teresy odbędzie się Msza św. z udziałem młodzieży, a godzinę później – „Wieczornica Niepodległościowa” przed pomnikiem Powstańców Styczniowych. Na kolejne dni przewidziano konkurs poetycki i XX Turniej Szachowy. 10 listopada o 17.00 zorganizowany będzie „Wieczór Niepodległości” z udziałem władz samorządowych miasta, Rady Dzielnicy Nowe Siedlce oraz harcerzy, a o 18:30 w sali widowiskowej CKiS, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Królowej Jadwigi zaprezentują swój aktorski talent, inscenizując IV część „Dziadów” Adama Mickiewicza.
Centralne uroczystości 11 listopada rozpocznie o 10.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w siedleckiej katedrze. Po liturgii ulicami: Świrskiego, Kochanowskiego i Piłsudskiego przejdzie Marsz Niepodległościowy w kierunku Skweru Niepodległości. Tam o 11.30 odbędzie się okolicznościowy apel z udziałem Kompanii Honorowej Garnizonu Siedlce i orkiestry garnizonowej, połączony ze złożeniem wieńców i salwą honorową.
W tym dniu z okna ratusza siedleckiego 4-krotnie zabrzmi Hejnał Niepodległościowy. Program dalszych uroczystości przewiduje także: sesję Rady Miasta, podczas której zostaną nadane tytuły „Honorowego Obywatela Miasta Siedlce”, koncert „Marcin Wolski i Jego goście”, występ chóru „Polesie” z Brześcia na Białorusi oraz oratorium według twórczości Z. Herberta z udziałem, m.in. Ernesta Brylla, Piotra Siwkiewicza i Grupy Wokalnej Teatru „ES”.
Oprócz oficjalnych spotkań i apeli okolicznościowych organizatorzy zadbali też o ciekawe formy świętowania Dnia Niepodległości w sposób mniej oficjalny. Zaplanowano bowiem multimedialną edukacyjno-historyczną wycieczkę autobusową „Kurs na Niepodległość”, połączoną ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc Siedlec i okolicy, uliczne biegi niepodległościowe oraz fabularną miejską grę RPG „Rzeczypospolita Sarmacka”, odzwierciedlającą czasy I RP. Brzmi tajemniczo, ale na pewno warto wziąć w tym udział.
Iwona Zduniak-Urban