Rozmaitości
Źródło: MS
Źródło: MS

Indeks WSFiZ-u dla Małgosi

27 lutego w siedzibie Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania odbył się etap finałowy VII Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej. Najlepsza dziesiątka młodych ekonomistów zaprezentowała komisji konkursowej swoje pomysły na własną działalność gospodarczą.

W VII RKWE wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Z zadaniami z zakresu szeroko pojętej ekonomii oraz integracji europejskiej zmierzyli się uczniowie ze szkół położonych w województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Wiedza, determinacja oraz wsparcie ze strony nauczycieli dały dziesięciorgu uczestnikom szansę walki o indeks WSFiZ-u, cenne nagrody rzeczowe oraz wyjazd do europarlamentu. Niemniejszą nagrodą była z pewnością możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przed zbliżającym się wielkimi krokami egzaminem dojrzałości.

Dziesiątka na wysokim poziomie

– Postawiliśmy przed uczestnikami wymagające zadanie. W etapie finałowym młodzi ludzie musieli zaprezentować pomysł na innowacyjną działalność gospodarczą, która może pomóc w walce z bezrobociem – wyjaśnił prof. dr hab. Adam Koronowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania WSFiZ oraz przewodniczący kapituły konkursu. – W tym roku po raz pierwszy byłem członkiem konkursowej kapituły i muszę przyznać, że poziom wiedzy i umiejętności uczestników bardzo mile mnie zaskoczył. Wszystkie zaprezentowane pomysły można określić mianem dobrych i profesjonalnych – dodał dziekan. Ale to jeszcze nie wszystko. – Zadania konkursowe dały możliwość zaprezentowania zaradności, przedsiębiorczości oraz pomysłowości uczestników – podkreślił A. Koronowski.

Nie wszyscy zdobywają nagrody, ale każdy uczestnik ma szansę zmierzyć się z zupełnie nowymi wyzwaniami. – Bardzo atrakcyjnym elementem RKWE jest możliwość odwiedzenia parlamentu europejskiego wraz z fundatorem nagrody, europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem – zwrócił uwagę dr inż. Leszek Gadomski, rektor WSFiZ. 

Rola nauczyciela…

Zdolna i pracowita młodzież to prawdziwy skarb, ale, aby mogła odnosić sukcesy, potrzebuje wsparcia pedagogów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem są w stanie spowodować w młodych ludziach głód wiedzy oraz obudzić chęć zdobywania najwyższych laurów w konkursach. Już w poprzednim etapie nauczyciele dzielnie wspierali swoich podopiecznych do ostatnich chwil przed rozpoczęciem konkursowych zmagań. Również w czasie etapu finałowego nie mogło ich zabraknąć. Co prawda nie byli w stanie pomóc młodzieży, kiedy ta stawała oko w oko z komisją konkursową, ale dodawali podopiecznym otuchy i mocno trzymali kciuki. – Zaangażowanie ze strony pedagogów przekłada się na liczbę uczniów biorących udział w konkursie – zauważył prof. Koronowski. Mieliśmy szkoły reprezentowane przez ich większą grupę – dodał.

Dobrym przykładem jest z pewnością Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej z Międzyrzeca Podlaskiego, który w etapie finałowym reprezentowało aż pięć osób. – Zdolni ekonomiści są tam, gdzie pracują dobrze przygotowani nauczyciele. Takim pedagogiem jest z pewnością opiekun naszej młodzieży, Elżbieta Pieńko, która zachęca uczniów do uczestnictwa w konkursach, wciąż mobilizuje młodych – podkreśla Michał Kiryluk, dyrektor ZSE w Międzyrzecu Podlaskim.

Nagrody rozdane

Finałowa dziesiątka, czyli: Damian Niedzielak, Anna Mikołajko, Grzegorz Smal, Marlena Zaniewicz, Małgorzata Sokół, Łukasz Kucharski, Sylwia Książek, Tomasz Prochenka, Michał Kublik oraz Łukasz Kielak, zaprezentowała komisji swoje pomysły na biznes. Konkursowa kapituła zdecydowała, iż najlepszy przepis na działalność gospodarczą przedstawiła Małgorzata Sokół z ZSE im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim. Zwyciężczyni otrzymała indeks WSFiZ-u, który zwalnia ją z opłaty wpisowej oraz opłat za sześć semestrów studiów, cenne nagrody rzeczowe (m.in. aparat cyfrowy) oraz „bilet” do europarlamentu. – Chciałam powalczyć o indeks WSFiZ-u – mówi zwyciężczyni.- Interesuję się ekonomią, wybrałam szkołę ponadgimnazjalną o profilu ekonomicznym, biorę udział w konkursach związanych z tą dziedziną nauki, już wcześniej planowałam podjęcie studiów ekonomicznych – dodała.

Drugie miejsce zajął Łukasz Kucharski z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Reymonta w Łukowie, a trzecie – Anna Mikołajko (ZSE w Międzyrzecu Podlaskim). Pozostali finaliści również otrzymali bardzo atrakcyjne prezenty: wysokiej klasy sprzęt RTV i akcesoria multimedialne ufundowane przez patronów konkursu (prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego, starostę siedleckiego Zygmunta Wielogórskiego) oraz sponsorów (siedlecki oddział Kredyt Banku S.A. i Neptun sp. z o.o.). Zdobywcy drugiego oraz trzeciego miejsca również pojadą do Belgii, gdzie dzięki uprzejmości Z. Kuźmiuka zwiedzą ciekawe miejsca. Nagrodę dla najlepszej szkoły – książki o wartości około 1 500 zł otrzymał międzyrzecki „ekonomik”.

Młodym zdolnym ekonomistom gratulujemy wiedzy oraz pomysłowości. A tych, którzy chcą spróbować swoich sił w walce z ekonomicznymi zadaniami, zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.

Magdalena Szewczuk