Quady pod specjalnym nadzorem
Tuż przed Wielkanocą projekt ustawy przekazano pod obrady Komitetu Rady Ministrów. Jest powód, by się spieszyć. Quad to od dwóch lat jeden z najpopularniejszych prezentów na Pierwszą Komunię. Na swoje pojazdy z silnikiem spalinowym wsiądą więc już ośmiolatki. Mogą się na nich poruszać poza drogami publicznymi, praktycznie nie posiadając żadnych uprawnień. Tymczasem policjanci przypominają: czterokołowy wszędołaz to nie zabawka. W wersji lekkiej waży ponad sto kilogramów i może rozwijać prędkość kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Quady stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa i coraz częściej dochodzi do tragicznych wypadków z ich udziałem. Ranni zostają w nich młodzi ludzie. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić nowe przepisy prawne, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.
Według projektu nowej ustawy, aby kierować czterokołowcem lub skuterem, trzeba będzie zdobyć specjalne prawo jazdy kategorii AM. Uzyska się je dopiero po ukończeniu 14 lat, odbyciu kursu w ośrodku szkolenia kierowców i zdaniu egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Jeździć quadem będzie można tylko w kasku i kamizelce odblaskowej. Dodatkowo ustawa – o dopuszczeniu pojazdów do ruchu – wprowadzi obowiązkową rejestrację quadów. Konieczne stanie się posiadanie aktualnych badań technicznych oraz udokumentowanie własności pojazdu. Przypominamy, że obecnie nie ma takiego wymogu i większość tego rodzaju pojazdów nie jest ani zarejestrowana, ani nie przechodzi żadnych badań technicznych.
– Zmiany w przepisach są niezbędne. Czekamy na nie od kilku lat – uważa podinsp. Marek Myszkiewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. – Mam jednak nadzieję, że oprócz zmian w przepisach doprecyzowana zostanie także ustawa Prawo o ruchu drogowym, bo w obowiązującej dzisiaj wersji nie ma np. pojęcia „quad” – dodaje.
Na ustawę, oprócz policjantów, czekają także leśnicy, zarządcy parków narodowych i krajobrazowych, rozjeżdżanych w tej chwili przez miłośników quadów. Bez tablic rejestracyjnych trudno zidentyfikować pojazd i kierowcę, a to powoduje, że czują się bezkarni. Do tej pory w Polsce prawo kończyło się tam, gdzie asfaltowa droga. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy w końcu to zmienią.
Jak quadem korzystać z drogi publicznej?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby poruszać się quadem po drogach miejskich, należy posiadać prawo jazdy kategorii B lub B1. Jeżeli natomiast quad ma być kierowany przez osobę posiadającą tylko kartę motorowerową (od 13 roku życia), musi być on zarejestrowany jako tzw. lekki pojazd czterokołowy. Co to oznacza? Lekki pojazd czterokołowy to taki, którego masa, bez obciążenia, nie przekracza 350 kg, a maksymalna prędkość konstrukcyjna nie przekracza 45 km/h oraz którego pojemność skokowa nie przekracza 50 cm, w przypadku silnika z zapłonem iskrowym lub maksymalna moc nie przekracza 4 kW (5,5 KM), w przypadku silników ze spalaniem wewnętrznym czy maksymalna moc nie jest większa niż 4 kW dla silnika elektrycznego. W przypadku osób nieletnich obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów ciąży na rodzicach bądź opiekunach prawnych. Warto pamiętać, że jeśli dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Jolanta Krasnowska