Nie chcą dzierżawy szpitala
O przyszłości Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Feliksa Skubiszewskiego władze powiatu dyskutują od kilku miesięcy. W kwietniu, podczas posiedzenia zarządu, wstępnie ustalono, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wydzierżawienie szpitala zewnętrznej firmie. Pojawili się nawet już pierwsi chętni do przejęcia placówki. Są to firmy: Szpitale Polskie S.A. i zarządzająca niepublicznymi placówkami zdrowia – Grupa Nowy Szpital. Przeciwko wydzierżawieniu ZOZ-u opowiedzieli się jednak pracownicy. Obawiają się, że mogą stracić pracę.
– Boimy się o przyszłość szpitala i naszych rodzin, dlatego postanowiliśmy zorganizować referendum, w którym personel mógłby wypowiedzieć się na temat planów władz powiatu dotyczących naszej służby zdrowia – tłumaczy Małgorzata Piekarska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych radzyńskiego SP ZOZ-u. Referendum trwało prawie tydzień. Wzięło w nim udział 451 pracowników, co stanowiło 77,36% uprawnionych do głosowania. Za zmianą dotychczasowej formuły prawnej placówki opowiedziało się 88 osób. Za przekazaniem zakładu w dzierżawę głosowało 14 pracowników, natomiast 74 stwierdziło, że najlepszym rozwiązaniem byłoby tworzenie spółki kapitałowej z większościowym udziałem samorządu powiatowego. Przeciwko zmianie formuły prawnej, czyli za pozostawieniem placówki w obecnej strukturze, zagłosowało 357 osób.
– Zdajemy sobie sprawę, że zmiany są konieczne – mówi M. Piekarska. – Jednak zdaniem pracowników, najlepszym rozwiązaniem byłoby utworzenie spółki kapitałowej ze stuprocentowym udziałem samorządu powiatowego. I takie stanowisko wraz z wynikami referendum przekazaliśmy władzom. Mamy nadzieję, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę, kiedy to zaczną zapadać ostateczne decyzje co do przyszłości placówki – dodaje.
W referendum personel wyraził także swoją opinię dotyczącą działań podejmowanych w sprawie przekształcenia szpitala przez jego szefa – Dariusza Hankiewicza. Ocenę pozytywną wystawiło dyrektorowi zaledwie 69 pracowników. Natomiast negatywną aż 365.
Jakie będą dalsze losy radzyńskiego szpitala? Dowiemy się o tym nie wcześniej niż pod koniec roku. Władze powiatu zapewniają jednak, że przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji zawsze będą kierowały się dobrem pacjenta i pracowników ZOZ-u. Miejmy nadzieję, że słowa dotrzymają.
MD