Rozmaitości
Zatrzymaj się i żyj

Zatrzymaj się i żyj

Już po raz piąty PKP Polskie Linie Kolejowe organizują kampanię społeczną Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”. Potrwa ona do połowy września. PKP chce przypomnieć kierowcom, rowerzystom i pieszym o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowych.

Statystyki są zatrważające. W 2008 r. na przejazdach kolejowych w całej Polsce doszło do 226 wypadków. Zginęło w nich 40 osób, a 86 zostało rannych. Natomiast zaledwie w ciągu pięciu miesięcy 2009 r. miały miejsce 93 zdarzenia na przejazdach kolejowych. Śmierć poniosło w nich 17 osób, a 42 zostały ranne. Z policyjnych i kolejowych danych wynika, że każdego roku w naszym kraju dochodzi średnio do 259 wypadków. Niestety, aż w 98% przypadków powoduje je nieostrożność kierowców i lekceważenie przepisów ruchu drogowego.

– Najczęściej ignorują znak „stop”, znaki świetlne i wjeżdżają wprost pod rozpędzony pociąg. Zdarzają się też kierowcy, którzy omijają zamknięte półrogatki, czyli postępują z pełną świadomością, a więc ryzykują swoim życiem – mówi podinsp. Marek Myszkiewicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Niestety, podobnie zachowują się rowerzyści i piesi.

Szef siedleckiej drogówki podkreśla, że na terenie powiatu siedleckiego do wypadków dochodzi najczęściej na przejazdach w Stoku Lackim, Dziewulach i Strzale. Większość zdarzeń kończy się tragicznie. Samochód w starciu z rozpędzonym pociągiem nie ma szans. Droga hamowania lokomotywy wynosi kilkaset metrów. Maszynista nie jest w stanie nagle zatrzymać rozpędzonej maszyny. Poza tym samochód osobowy waży kilkaset kilogramów, pociąg pasażerski od 500 do 800 ton, czyli tysiąc razy więcej niż auto. To właśnie chcą uświadomić uczestnikom ruchu drogowego organizatorzy akcji Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.

W ramach kampanii, przy przejazdach pojawi się więcej policyjnych patroli policyjnych oraz funkcjonariuszy straży ochrony kolei. Na bilbordach już wcześniej rozwieszono plakaty apelujące o ostrożną i bezpieczną jazdę.

Akcja ruszyła 25 czerwca. Tego dnia z inicjatywy Międzynarodowego Związku Kolei obchodzony był Europejski Dzień Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowych. W przedsięwzięciu udział wzięły 23 kraje europejskie, w tym także Polska.


Kierowco, pamiętaj!

– Zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, zachowaj szczególną ostrożność.

– Bezwzględnie stosuj się do poleceń i sygnałów dawanych przez pracownika kolei.

– Prowadź auto z prędkością umożliwiającą zatrzymanie w bezpiecznym miejscu.

– Nigdy nie objeżdżaj opuszczonych szlabanów.

– Nie wjeżdżaj na przejazd, gdy rozpoczęto opuszczanie lub nie zakończono podnoszenia szlabanów; nie ma miejsca do kontynuowania jazdy po drugiej stronie przejazdu.

– Nie wyprzedzaj na przejeździe i bezpośrednio przed nim.

– Nie zatrzymuj pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu.

– Pamiętaj, że postój zabroniony jest zarówno przed jak i za przejazdem kolejowym – po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską.

MD