Opinie
Źródło: MS
Źródło: MS

Student w kryzysie

Za kilka dni na uczelniach wyższych w całym regionie zabrzmi uroczyste „Gaudeamus igitur”. Pierwszego października rozpoczyna się nowy rok akademicki 2009/2010. Dla studentów pierwszego roku będzie to czas przewartościowań i sporych zmian w życiu.

Już od podstawówki słyszymy opinie, że studia to najpiękniejszy okres w życiu młodego człowieka. To nie tylko czas pierwszych ważnych decyzji kształtujących w dużym stopniu naszą przyszłość. To także okres zabawy i nowych przyjaźni, które z całą pewnością przetrwają wiele lat. Młodzi ludzie z niecierpliwością wyczekują momentu, gdy będą mogli zakosztować takiego życia. Czy jednak jest się do czego spieszyć? Czy dzisiaj, w dobie kryzysu, realia studenckiego życia rzeczywiście są tak wspaniałe? Okazuje się, że nie.

Z badań socjologicznych wynika, że współczesny żak ma o wiele trudniej niż np. jego starszy o pokolenie kolega. I choć w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych panował reżim polityczny, a władza była negatywnie nastawiona do aktywnych studentów, to ich życie wyglądało inaczej niż teraz. System socjalny był bardzo dobrze rozwinięty, akademiki, pokoje do wynajęcia, pomijając nawet wariant inflacyjny, kosztowały zdecydowanie mniej. Żaków stać było na opłaty, jedzenie oraz wydatki własne, nawet bez dodatkowej pracy zarobkowej. Dzisiaj na taki luksus mogą sobie pozwolić tylko ci, których rodziców bądź opiekunów stać na „sponsorowanie” studenckiego życia.

Chudy portfel studenta

Z ubiegłorocznych wyliczeń „Gazety Prawnej” wynika, że w Łodzi na przeżycie miesiąca potrzeba studentowi 890 zł, ale w Warszawie jest to już kwota 1,5 tys. zł. Na szczęście w Siedlcach czy Białej Podlaskiej życie jest trochę tańsze, a więc utrzymanie żaka kosztuje nieco mniej niż w stolicy, Krakowie lub Poznaniu. Statystycznie jednak przeciętny student musi mieć tysiąc złotych miesięcznie, żeby móc przeżyć podczas studiów. W ten koszt wliczono: wynajęcie mieszkania, wyżywienie, cenę biletu miesięcznego, pozostałe wydatki (książki, kino, teatr itp.) oraz podróże do domu rodzinnego. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł