Kultura
Zabytkom na odsiecz

Zabytkom na odsiecz

Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach i Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka zorganizowały weekend z historią i dziedzictwem kulturowym.

W ramach odbywających się w całym kraju Europejskich Dni Dziedzictwa 2009 „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz” rozstrzygnięto konkurs plastyczny: „Bitwy i potyczki w mojej małej ojczyźnie”, który wygrała Natalia Trochonowicz z III klasy Gimnazjum im. Unitów Podlaskich. Drugie miejsce przypadło Ewelinie Chromczuk z I klasy łomaskiego gimnazjum, a trzecie jej koleżance – Kindze Żelisko. Komisja wyróżniła także prace Agnieszki Piotrowskiej i Moniki Sadownik.

Ponadto odbył się rajd rowerowy dzieci oraz młodzieży na zapomniane miejsce bitwy z 1769 r., zwane potocznie Głuch, które znajduje się na granicy Lubenki, Łomaz i Studzianki. W tym roku przypada 240 rocznica bitwy, w której poległ Franciszek Ksawery Pułaski (brat słynnego generała).

Wędrówka na mizar tatarski w Studziance wskazała na ważne miejsce pochówku wielu żołnierzy, którzy przelali krew za Polskę tak w XVIII w., jak i XX. Byli wśród nich tatarscy majorowie, kapitanowie, pułkownicy i rotmistrzowie. Drugiego dnia odbył się w miejscowości quiz wiedzy: „Nasza gmina w przeszłości”. Trzyosobowe drużyny zmagały się z wieloma pytaniami z zakresu historii gminy Łomazy i wiedzy o zabytkach regionu. Rywalizację wygrała jedna z najmłodszych drużyn Lichwir i spółka, której kapitanem była Mateusz Olichwirowicz. Ekipa z podstawówki pokonała znacznie starszych uczestników turnieju. Drużyny otrzymały upominki ufundowane przez dyrektora GOK-u Ryszarda Bieleckiego. Następnie odbył się Tatarski Turniej Łuczniczy, w którym wystartowało ponad 30 osób. Zawody prowadził Łukasz Radosław Węda. Po pierwszej rundzie, tj. strzelaniu prostym – 5 strzałów każdy, pozostała najlepsza piętnastka. W drugiej rundzie zadanie było nieco utrudnione, gdyż zawodnicy strzelali, przyklękając. Suma punktów zadecydowała o wyłonieniu najlepszej dziesiątki. W finale uczestnicy turnieju strzelali tyłem. Rywalizacja była zacięta do samego końca. Zwycięstwo dwoma ostatnimi strzałami zapewnił sobie Cezary Kukawski. Drugie miejsce zajął Mateusz Brodacki, a trzecie Paweł Krywczuk. Otrzymali oni puchary, dyplomy i pamiątkowe medale. Najmłodszą uczestniczka turnieju była siedmioletnia Zuzia. Za postawę fair play wyróżniono w konkursie Karolinę Kalinowską.

Zebrani mieli ponadto możliwość nauki tańca średniowiecznego. Pierwszych kroków w stroju amazonki uczyła Katarzyna Stępniak z Białej Podlaskiej.       

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, zakładająca  promowanie zabytków, szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się impreza, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki, miejsca kultury, a także organizują wykłady i wystawy. Polska przystąpiła do akcji w 1993 r.

WA