Senior za kółkiem
Najczęściej padającym zarzutem jest wiek i związane z nim ograniczenia. – Taka osoba ma opóźniony czas reakcji, w związku z czym nie wykona szybkiego i gwałtownego manewru, który może komuś uratować życie – argumentuje Krzysztof namawiający swojego 67-letniego ojca, by przestał prowadzić. – Tłumaczę mu, że z tego może być więcej szkody niż pożytku.
Coraz więcej
Społeczeństwo polskie wciąż się starzeje i do roku 2020 co piąty kierowca będzie miał ponad 65 lat. To prawda, że z wiekiem organizm się zmienia, co ma też wpływ na styl i bezpieczeństwo jazdy. Jednak wystarczy dostosować się do zachodzących zmian i zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by wciąż podróżować bezpiecznie i komfortowo. Bo w grupie kierowców w wieku 18-69 lat, którzy są sprawcami wypadków drogowych, osoby po 60 roku życia przyczyniają się do najmniejszej części z nich. Jednak argumenty o słabszym refleksie, dłuższym czasie reakcji nie są wyssane z palca. Starsze osoby częściej cierpią na różne dolegliwości fizyczne, które mogą być groźne podczas prowadzenia samochodu. Powinny więc pamiętać, aby dla bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i innych użytkowników dróg zastosować się do kilku prostych porad.
Kilka zasad
Jedną z nich jest zachowanie większego odstępu za jadącym z przodu samochodem. To sprawi, że czas na ewentualną reakcję będzie dłuższy. Aby nie rozpraszać się podczas jazdy, można też ograniczyć słuchanie radia. Ze względu na pogarszający się wzrok, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie szerszego lusterka wstecznego, które ograniczy wielkość „martwego pola”. Dużą uciążliwością dla niektórych osób staje się jazda nocą. By uniknąć oślepienia przez nadjeżdżający z przeciwka pojazd, warto skupiać wzrok na prawej linii namalowanej na granicy jezdni. Wielu starszych kierowców chwali sobie specjalne żółte okulary do nocnej jazdy. Jednak eksperci zalecają, by – miarę możliwości – osoby, które mogą mieć problemy z prowadzeniem samochodu, unikały podróżowania w godzinach szczytu i w warunkach słabej widoczności lub samotnie na bardzo odległych trasach.
Nie dyskryminuj
Bardzo ważne jest zadbanie o zachowanie dobrych zdolności motorycznych. Pomoże w tym utrzymywanie stałej aktywności fizycznej i psychicznej. Kierowca nie będzie miał wówczas problemu np. z odwracaniem głowy i dłużej zachowa możliwość szybkiego reagowania. Warto również skonsultować z lekarzem, czy przyjmowane leki mają wpływ na zdolności motoryczne kierowcy.
Niektóre szkoły proponują specjalne kursy bezpiecznej jazdy, które pozwalają na zweryfikowanie swoich umiejętności. Jednak równie ważne jest nastawienie innych, zwłaszcza młodych kierowców. Wciąż trzeba im przypominać, że starsi kierowcy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, mającymi ogromne doświadczenie i wyobraźnię, której tak często brakuje młodszym użytkownikom dróg.
JAG