Oczami seniorów
Z początkiem grudnia rozpoczęła się kampania promocyjna filmu przygotowanego przez radzyńskie Stowarzyszenie dla Kultury „Stuk- Puk” we współpracy z radzyńską filią Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizatorzy przygotowali zwiastun, który można zobaczyć na stronach internetowych „Stuk-Puk”, a także serię ośmiu kart pocztowych rozprowadzanych jako zaproszenia do udziału w premierowym pokazie.
Ci, którym nie uda się skompletować całego zestawu, dostaną go 18 grudnia w kinie „Oranżeria” przy Radzyńskim Ośrodku Kultury i Rekreacji, gdzie o 19.00 rozpocznie się wspomniany pokaz. Na miejscu będzie można także zaopatrzyć się w kopię filmu na płycie DVD. – Środki pozyskane ze sprzedaży filmu zostaną przeznaczone na kontynuację projektu w nadchodzącym roku. Forma, w jakiej „Pamiętnik” będzie kontynuowany, jest jeszcze tajemnicą, ale z pewnością można spodziewać się czegoś niebanalnego.
Zaczęło się we wrześniu
Film to finalny efekt projektu „Pamiętnik ze Starego Radzynia”. Jego pomysłodawca i reżyser – Jakub Jakubowski, wspólnie z Dariuszem Siemieńskim, zaprezentowali pomysł podczas wystawy pt.: „540 lat – Metamorfozy Radzynia” we wrześniu 2008 r.
Pierwsze spotkania z seniorami odbyły się jeszcze jesienią. Wiosną prace nad projektem nabrały tempa. Stowarzyszenie nawiązało współpracę z radzyńską filią lubelskiego UTW i zgłosiło swój projekt do konkursu „Seniorzy w akcji” organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” z Warszawy. Spośród kilkuset pomysłów do sfinansowania wybrano 35, a wśród nich „Dziadki – dziatkom”.
Zamknięte w kadrze
Po serii spotkań „wokół wspomnień” grupa robocza „55+” oraz „>30” zakwalifikowała historie, które w połowie października seniorzy opowiedzieli ponownie – tym razem w towarzystwie kamery. Nagrania zrealizowano w pomieszczeniach radzyńskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dodatkowo seniorzy zaprowadzili ekipę filmową w miejsca, w których rozgrywały się wydarzenia. Tak powstał materiał roboczy. W pracę nad całością zaangażowała się pokaźna liczba członków stowarzyszenia i wolontariuszy, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska, choć wszyscy na to zasłużyli.
Ostatnim – najbardziej odpowiedzialnym – etapem prac był montaż i stworzenie ścieżki dźwiękowej. Sklejenie filmu i przygotowanie części animacji wziął na siebie Darek – współpomysłodawca. Napisaniem muzyki zajął się zaś Piotr Bogutyn.
Wiele mówi się współcześnie o „małych ojczyznach”, o tym, że powinniśmy pielęgnować historię własnego miasta, regionu, cenić oraz przekazywać kolejnym pokoleniom wiedzę o dawnych dziejach. Podręcznikowe informacje przestają już wystarczać, chcemy poznawać historię pojedynczego człowieka, codzienności, która często jest ciekawsza niż niejedna książka.
3 PYTANIA
Jakub Jakubowski – koordynator projektu
O czym jest ten film?
„Dziadki – dziatkom. Pamiętnik ze Starego Radzynia” prezentuje małe historie ośmiorga bohaterów. Układają się one w mozaikę, opowieść o malowniczym, drewnianym i wielokulturowym Radzyniu Podlaskim lat 30, 40 i 50 ub. stulecia. Seniorzy zabierają widzów w miejsca, w których kiedyś rozegrały się ich wspomnienia i tym samym raz jeszcze do nich powracają.
Film udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu z kilku źródeł?
Powstanie filmu sfinansowano ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Wsparły nas także miasto i powiat.
Przypomnijmy jeszcze czas i miejsce premiery.
Oficjalna premiera filmu odbędzie się 18 grudnia o 19.00 w sali kina „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych – tym bardziej, że wstęp na pokaz jest bezpłatny.
Magdalena Szewczuk