Rozmaitości
Zdrowe postanowienia

Zdrowe postanowienia

Pierwsze dni nowego roku to czas, w którym zwykle podejmujemy jakieś postanowienia. Obok czysto materialnych obietnic, warto pamiętać także o tym, co najważniejsze - zdrowiu.

Bardzo często, właśnie w ostatnich dniach grudnia, decydujemy się na istotne dla naszego zdrowia zmiany. I nie ma w tym nic złego, jeśli tylko wiara pomoże nam w dotrzymaniu złożonych obietnic. Podpowiadamy, co robić, by nie były to czcze deklaracje.

Zrezygnujmy z używek

Chcąc poprawić swoje zdrowie, warto rozstać się z różnymi używkami. Nie chodzi tu jedynie o rzucanie palenia. Zrezygnujmy także z alkoholu czy kawy. Należy jednak podejść do sprawy racjonalnie – odcinając się nagle od wszystkich niezdrowych, ale sprawiających nam przyjemność, przyzwyczajeń, narażamy się na duże prawdopodobieństwo niedotrzymania ani jednej obietnicy. Zrezygnujmy więc początkowo z jednej używki, a po osiągnięciu sukcesu – bagatelizujmy kolejne.

Zróbmy badania

Ale nasze zdrowie to nie tylko brak papierosów czy większa liczba zjedzonych w ciągu dnia owoców i warzyw. Dlatego wśród postanowień nie powinno zabraknąć obietnicy związanej z regularnymi badaniami kontrolnymi. Warto poświęcić kilkadziesiąt minut w miesiącu na wykonanie badań profilaktycznych, m.in. pomiaru cholesterolu we krwi, ciśnienia krwi i BMI. Panie powinny pamiętać o cytologii, mammografi, a panowie – zwłaszcza ci po 40 roku życia – o profilaktycznych badaniach prostaty.

Nie zapominajmy, że badania wykrywają choroby we wczesnym stadium, czyli wtedy, gdy można je całkowicie wyleczyć, dotyczy to nawet nowotworów złośliwych. Wyniki informują o zagrożeniach, które często sami możemy usunąć. Są też wspaniałym prezentem dla psychiki, kiedy upewniamy się, że nic nam nie dolega lub że potrzebne są jedynie drobne zmiany, np. w diecie. Aby nie zapominać o badaniach, wpisujmy je do kalendarzyka. Niektóre z nich trzeba bowiem wykonywać co roku, inne co 3-5 lat.

Nie powinno się też zwlekać z wizytami u lekarzy specjalistów. Przestańmy przesuwać w nieskończoność terminy konsultacji, zabiegu, operacji, nawet, jeśli wciąż „boli tylko trochę”.

Postawmy na ruch i dietę

Zaczynając „zdrowy rok”, zwróćmy także uwagę na ilość ruchu, którego niejednokrotnie nam brakuje. Niech na liście postanowień zdrowotnych nie zabraknie diety i gimnastyki. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku – nie zaczynajmy od 1 stycznia drastycznej głodówki. To może nam bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Szczepienia, które chronią życie

Jeśli jeszcze nie zaszczepiłeś się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW), zrób to w tym roku. To poważna choroba, która może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Żółtaczkę typu A można „złapać”, jedząc np. skażone wirusem potrawy (np. nieumyte owoce), natomiast B – podczas zabiegów medycznych, wizyty u fryzjera lub manikiurzystki. Panie powinny zafundować sobie szczepionkę przeciw HPV, czyli wirusom brodawczaka ludzkiego, który aż w 70% przypadków odpowiada za raka szyjki macicy. Szczepionka nie jest tania – kosztuje ok. 1500 zł, ale czy to zbyt wygórowana cena za uchronienie się przed rakiem?

Dwa tygodnie urlopu

Jeśli mamy zwyczaj brania po 2-3 dni wolnego, bo uważamy, że firma bez nas się nie obejdzie, to wcześniej czy później za swój pracoholizm zapłacimy zdrowiem. Organizm potrzebuje czasu na regenerację, zarówno w sensie psychicznym, jak i fizycznym. Gdy pozbawiamy go relaksu, stajemy się podatni na różne choroby.

Mówisz, że nie potrzebujesz dłuższego wypoczynku, bo czujesz się świetnie, nie jesteś zmęczona? To złudzenie. Cały czas żyjesz na wysokich obrotach, nie odbierasz więc alarmujących sygnałów, jakie wysyła twoje ciało.

Podejmując noworoczne postanowienia, na początku warto zrobić coś dla swojego zdrowia. Pamiętajmy, że to ono – parafrazując francuskiego filozofa Bernarda Fontenelle – dodaje wartości wszystkim zerom w życiu.


Kalendarz badań kontrolnych

Co miesiąc

– samobadanie piersi

Co pół roku

– badanie stomatologiczne

Raz w roku

– morfologia krwi i OB

– analiza moczu – od 20 roku życia

– cytologia i badanie ginekologiczne

– pomiar ciśnienia – podczas każdej wizyty u lekarza, ale nie rzadziej niż raz w roku

– pomiar stężenia hormonów tarczycy

– EKG – po 50 roku życia, wcześniej co 2-3 lata

– RTG klatki piersiowej – po 40 roku życia w przypadku osób palących.

MD