Oblicza nieobliczalnej
Zachorować może każdy, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia czy pozycji społecznej. Depresja nie wybiera. Cierpią na nią ci, którzy doświadczyli nieszczęścia, ale także spełnieni zawodowo, zamożni, określani mianem „ludzi sukcesu”.
Coraz więcej
Pod względem liczby zachorowań depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie – cierpi na nią około 121 mln osób. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do roku 2020 depresja stanie się w skali świata drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wynikającej ze stanu zdrowia (za niewydolnością serca). Na depresję cierpi aż 10% Polaków.
Jej oblicza są różne: sezonowa, poporodowa, w okresie klimakterium, w wieku podeszłym czy młodzieżowa, a nawet dziecięca. Pacjent chorujący na depresję nie poradzi sobie sam. Potrzebuje kontaktu z lekarzem i wsparcia bliskich. Kluczowym jest rozpoznanie przez specjalistę prawdziwego oblicza choroby oraz zastosowanie indywidualnej, skutecznej i systematycznej terapii.
Przyczyny
Depresja rzadko ma jedną przyczynę. Najczęściej wywołują ją różne czynniki, takie jak: negatywne doświadczenia, ciężkie choroby, czynniki dziedziczne, cechy osobowości, warunki życiowe, układy rodzinne i zawodowe. Wszystkie one dotyczą zaburzeń w podstawowych procesach biochemicznych, psychicznych i społecznych w rozwoju człowieka. Mówi się o tzw. zespole depresyjnym, na który składają się objawy psychiczne i fizyczne oraz ich konsekwencje. Są to: ogólne pogorszenie nastroju, ciągły smutek, obojętność na to, co dzieje się dookoła, stany lękowe pojawiające się bez żadnych przyczyn i nasilające w obliczu trudniejszych wyzwań, poczucie winy i niska samoocena, myśli samobójcze, utrata apetytu, kłopoty ze snem, niemożność koncentracji, spowolnienie, szybkie męczenie się, utrata sił fizycznych oraz psychicznych.
Od zwykłych zmian nastroju depresję odróżnia nasilenie i czas trwania wymienionych objawów. Mogą one nawracać lub utrzymywać się przez dłuższy czas, prowadząc do trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami. W najgorszym przypadku bywa, że depresja prowadzi do samobójstwa. Jednak nie wszyscy cierpią z powodu tych samych objawów; natężenie choroby też bywa różne. Niektórzy chorzy nie są w stanie poradzić sobie z codziennością, inni mobilizują swoje siły i próbują w miarę normalnie funkcjonować.
Tu pomogą
Ponieważ problem depresji jest coraz powszechniejszy, od czterech lat działa strona internetowa www.forumprzeciwdepresji.pl. Można tu nie tylko uzyskać wiele cennych informacji o objawach, przebiegu i sposobach leczenia tej choroby, ale również wykonać indywidualny test ryzyka wystąpienia depresji. 23 lutego w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl zostanie uruchomiony chat, podczas którego wszyscy zainteresowani, między 12.00 a 16.00, będą mogli porozmawiać z ekspertem. Przez cały rok telefon jest czynny we wszystkie poniedziałki i czwartki, od 17.00 do 20.00. Przy telefonie dyżurują lekarze psychiatrzy – specjaliści od leczenia depresji. Udzielają porad, wspierają chorych i ich rodziny. Nie stawiają diagnozy, nie leczą, bo nie da się tego zrobić przez telefon. Służą jednak pomocą, wsparciem i doradzają, nie tylko osobom chorym, ale również tym, które jedynie podejrzewają, że mogą mieć depresję.
JAG