Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

O tradycjach i obrzędach

To była pierwsza tego typu inicjatywa. Wielkanocne Spotkania z pewnością jednak na stałe zagoszczą w kalendarzu imprez organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury.

W ramach spotkania, zorganizowanego 10 kwietnia, przeprowadzono konkursy dotyczące wiejskich tradycji śpiewu, zdobnictwa świątecznego, domowego kucharzenia i związanych z tymi czynnościami umiejętności, które kilkadziesiąt lat temu były naturalne i powszechnie praktykowane. Opowiadano również o działaniach koniecznych rodzinie do pełnego i uroczystego przeżycia postu oraz świąt Wielkiej Nocy.

– Zgłosiło się 11 uczestników z pięciu gmin powiatu garwolińskiego, którzy przyjechali na miejsce już około 9.00 i rozpoczęli przygotowania do konkursu. Około 10.00 dowiedzieliśmy się o tragedii, jaka wydarzyła się w Smoleńsku. Organizatorzy podjęli jednak decyzję, by mimo wszystko konkurs się odbył, ponieważ jego tematyka związana była m.in. z postem, okresem smutku i żałoby – wyjaśnia Beata Reda, dyrektor GOK. Zanim oficjalnie rozpoczęto spotkanie, pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem uczczono chwilą ciszy. Następnie odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego – modlitwę poprowadziła Maria Bienias z KGW Wola Korycka Górna w gminie Trojanów.

Występy uczestników w poszczególnych kategoriach konkursowych oceniała komisja, w której zasiadali: Wanda Księżopolska – pracownik Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Remigiusz Mazur-Hanaj – muzyk i etnograf oraz Marta Serzysko – przedstawiciel gminy Borowie. Spośród prezentujących wielkopostne pieśni nagrodzono: Zespół Ludowy „Iwowianki” z Iwowego, Walentynę Baran, ZL „Łomniczanki”, KGW Wróble oraz ZL „Chrominianki” z Chromina. W kategorii „potrawy wielkopostne i wielkanocne” zwyciężył natomiast: Klub Kobiet Aktywnych w Filipówce, ZL „Łomniczanki”, ZL „Borowianki z Brzuzy”, ZL „Lalinianki” z Lalin oraz ZL „Iwowianki”. W grupie tej wręczono także wyróżnienia. Otrzymał je Zespół Śpiewaczy z Kalenia – KGW Kaleń, ZL „Chrominianki”, Sołectwo Kawęczyn i KGW Wróble. Podczas konkursu panie prezentowały również swoje zdolności artystyczne. W rękodzielnictwie i zdobnictwie wielkanocnym najlepszy okazał się ZŚ KGW Wola Korycka Górna. Na dalszych pozycjach uplasowali się: ZL „Łomniczanki”, ZL „Lalinianki” i ZL „Iwowianki”. Wyróżnienie zdobył zaś ZL „Chrominianki”. Zwycięzcom wręczono nagrody pieniężne, ufundowane przez GOK w Borowiu.

GU