Niecodzienna ekspozycja
Przedsięwzięcie organizowane jest przy współpracy Studia Filmowego Anima Media, Katolickiego Centrum Kultury oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Honorowy patronat nad spotkaniem objęli bp Zbigniew Kiernikowski oraz prezydent Wojciech Kudelski.
W przeciwieństwie do wielu innych, podobnych, wystaw, ekspozycja, którą od połowy maja będzie można zwiedzać w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Brzeskiej 37, nie ograniczy się do najbardziej popularnych zdjęć z papieskich pielgrzymek. W jej ramach eksponowane będą bowiem fotografie z lat młodości ks. Karola Wojtyły oraz z pontyfikatu Jana Pawła II. Do przygotowania ekspozycji zostały wykorzystane liczne archiwalia z Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Ruchu Światło-Życie, materiały ze zbiorów multimedialnych Jana Pawła II z Bielska Białej, a także dokumenty od osób prywatnych, m.in. Stanisława Rybickiego, Jerzego Ciesielskiego oraz Grzegorza Gałązki. Dodatkowo zostaną zaprezentowane archiwalne materiały filmowe autorstwa prof. Jana Wodnieckiego oraz animacje i teledyski z papieskich pielgrzymek, udostępnione przez krakowski oddział TVP. Niewątpliwie dużą wartością wystawy będzie specjalnie wykonana scenografia i eksponaty.
Nie lękajcie się…
Wiele osób, które niejako dorastały z Janem Pawłem II, może z perspektywy czasu zawtórować papieżowi i powiedzieć „Nie lękajcie się młodości!”, bo to najpiękniejszy czas w życiu człowieka. Organizatorzy wystawy mają więc nadzieję, że tak jak kiedyś wielki Polak inspirował młodych ludzi, tak i dziś, poprzez różne formy współczesnej komunikacji, Jan Paweł II pokaże młodym właściwą drogę prowadzącą do pięknego przeżywania swojej młodości. To zasadniczy cel wystawy. Dlatego Ojciec Święty pokazany jest na ekspozycji przede wszystkim w towarzystwie młodzieży. Utrwalony na fotografiach w różnych życiowych sytuacjach, przywoła wspomnienia z chwil podniosłych i poważnych, ale także tych codziennych, czasem zabawnych czy wręcz rozrywkowych.
Będzie więc można zobaczyć Jana Pawła II z młodymi ludźmi na modlitwie, uczestniczących w życiu liturgicznym. Część wystawy ukaże papieża jako ojca tworzącego wspólnotę, prowadzącego dialog z młodzieżą. Ów fragment ekspozycji przypomni, jak bardzo ks. Karol Wojtyła, potem biskup i papież, zaangażowany był w tworzenie duszpasterstwa młodzieży. Trzecią grupę tematyczną stanowią zaś materiały dotyczące wypoczynku Ojca Świętego, wspólnych wypraw w góry, na kajaki czy narty.
Instalacja multimedialna „Nie lękajcie się młodości! Karol Wojtyła – Jan Paweł II i młodzi” to ogromne przedsięwzięcie, nad którym pracuje zespół ludzi. Nad merytoryczną częścią prezentacji czuwali m.in. Aleksandra Mrowiec, Krzysztof Żywczak, Adam Mazurkiewicz i ks. Paweł Danek. Zaś autorami koncepcji wernisażu i jej aranżacji są Anita i Michał Michalakowie. Otwarcie, na które z pewnością warto się wybrać, zaplanowano w piątek, 14 maja, o 17.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 13 czerwca. Zapraszamy!
Mariusz Woszczyński – dyrektor siedleckiego MOK
To wystawa inna niż wszystkie. Na czym polega jej wyjątkowość?
Oprócz standardowych zdjęć, prezentowanych w dużym formacie, ekspozycja zawierać będzie archiwalne materiały filmowe z lat 60., animacje czy teledyski, będące specyficznymi relacjami z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Żeby zorganizować tę wystawę, autorzy sięgnęli do mało znanych zdjęć i rekwizytów.
Który z eksponatów zasługiwał będzie na szczególną uwagę widzów?
Najbardziej cenną funkcją wystawy są jej wartości edukacyjne. Spośród szczególnych, niecodziennych, eksponatów wyróżnić można przedmioty użytkowe (np. plecak), których używał Karol Wojtyła.
Swoistym novum podczas prezentacji będzie kącik komputerowy, który ma na celu zachęcenie do głębszego zapoznania się z życiorysem i nauczaniem niezwykłego Polaka. Pojawią się także różne, dotychczas niespotykane, formy prezentacji pontyfikatu Ojca Świętego.
Do kogo głównie skierowana jest wystawa?
Wystawa jest adresowana przede wszystkim do młodzieży, która nie miała okazji poznać bliżej polskiego papieża, a z pewnością mogłaby się zainspirować jego przesłaniem. Ale nie tylko. Ekspozycja z pewnością bowiem spodoba się również ludziom starszym, dla których papież był źródłem wielu życiowych inspiracji.
GU