Sztuka w naczepach
Pierwsza wspólna akcja osób skupionych w grupie została zorganizowana pod hasłem „Sztukanoc”, a ogromny udział w jej przeprowadzeniu, poza skupionymi wokół inicjatywy „Ławeczki”, miał Mariusz Woszczyński, dyrektor siedleckiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Ideą przedsięwzięcia było przedstawienie różnych form wypowiedzi plastycznej, a miejscem prezentacji stał się plac gen. Sikorskiego.
Według tej koncepcji stworzono Galerię Jednej Nocy, która mieściła się w naczepach do przewożenia towarów, ustawionych w centrum miasta. W pięciu z nich można było zobaczyć prace artystów związanych z Siedlcami: Pawła Borkowskiego, Iwony Miłobędzkiej, Tomasza Nowaka, Michała Pikuli, Aleksandra Rykały, Krzysztofa Sójki, Marcina Sutryka, Macieja Tołwińskiego i Piotra Tołwińskiego.
Taka forma prezentacji prac miała za zadanie uwrażliwienie społeczeństwa na sztukę, a zarazem wyjście z nią poza mury muzeów i galerii. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpiło o 20.00. Dokonali go prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz wiceprezydent Jarosław Głowacki.
Podczas trwającej do północy „sztukanocy” twórczość członków „Ławeczki” obejrzało mnóstwo osób. Jedni przyszli na wystawę, bo dowiedzieli się o niej z mediów lub od znajomych, inni, ponieważ byli akurat na spacerze lub wracali z pracy. Zainteresowanie siedlczan świadczy o tym, że była to „trafiona” impreza.
Magdalena Szewczuk