Kultura
Źródło: MD
Źródło: MD

Dożynki z Ranczem

Kolorowe wieńce, bochny chleba, przyśpiewki ludowe, pierogi Solejukowej, szarlotka Michałowej - tak wyglądały dożynki w Jeruzalu, czyli serialowych Wilkowyjach.

Uroczystości zainaugurowała Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Wojciecha, ks. Andrzej Sobczyk. W Eucharystii uczestniczyli także aktorzy: Katarzyna i Cezary Żakowie oraz Paweł Królikowski. Serialowa Solejukowa zaśpiewała psalm, a jej koledzy z planu zbierali ofiary na tacę. Aktorzy tak bardzo zaprzyjaźnili się z parafią św. Wojciecha i księdzem Andrzejem Sobczykiem, że co roku uczestniczą w organizowanych przez niego uroczystościach odpustowych i dożynkowych.

Gwiazdy przyciągają turystów

Obecność serialowych gwiazd przyciąga tłumy, a wraz z nimi pieniądze na renowację zabytkowej parafii.

– Dzięki pomocy filmowców, a zwłaszcza aktorów, mogliśmy wyremontować XVII-wieczny kościół, który znajdował się w opłakanym stanie. W ubiegłym roku przeprowadzono jego renowację. Także parafianie byli zadowoleni z obecności ekipy filmowej, bowiem nie tylko mogli zobaczyć jak powstaje serial, ale również w nim wystąpić – powiedział ks. Sobczyk.

Aktorskie małżeństwo Żaków ma szczególny sentyment do drewnianego kościółka. To właśnie tam kilka lat temu, z okazji ich 20 rocznicy ślubu, ks. Andrzej odprawił Mszę św. w intencji Katarzyny i Cezarego, a oni przed jeruzalskim ołtarzem odnowili małżeńską przysięgę.

Wilkowyjskie przysmaki

Bez wątpienia hitem tegorocznego odpustu były szarlotka Michałowej i pierogi Solejukowej. W niedzielne popołudnie, już przed Mszą św. ustawiła się długa kolejka amatorów wilkowyjskiej kuchni. Mimo że parafianki z Jeruzala nalepiły prawie dwa tysiące pierogów z kapustą i grzybami oraz z serem, to i tak nie wystarczyło dla wszystkich. Podobnie było ze słynną szarlotką Michałowej.

– Pomysł na pierogi zrodził się, kiedy do Jeruzala zaczęli przyjeżdżać turyści, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają serialowe Wilkowyje. Zwiedzali kościół, plebanię, kupowali „Mamrota”. Brakowało im jednak słynnych pierogów Solejukowej. Postanowiłyśmy spełnić ich życzenie i tak od kilku lat na każdy odpust i dożynki lepimy pierogi i pieczemy szarlotkę – opowiada jedna z parafianek.

Po Mszy św., na odnowionym jeruzalskim rynku, wystąpili aktorzy Teatru Scena Kotłownia z Ostrowii Mazowieckiej, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Poobiednie igraszki”. Fani serialu mogli kupić najnowszą książkę ks. Zbigniewa Drzewieckiego pt. „Ranczo w Jeruzalu Mińskim”. Opisuje ona początki powstania miasteczka i parafii, a także kulisy „Rancza”. MD

MD