Kultura
Źródło: KO
Źródło: KO

Kolekcjoner i popularyzator

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach 10 września otwarto wystawę poświęconą życiu i działalności Zygmunta Glogera, uczonego, który trwale zapisał się w wielu dziedzinach nauki polskiej - jako badacz kultury staropolskiej, etnograf, krajoznawca, archeolog oraz zbieracz pamiątek przeszłości historycznej.

Okazją do zaprezentowania ekspozycji stała się setna rocznica śmierci badacza. Wystawie towarzyszy hasło „Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, swoje – obowiązek”. Są to słowa pochodzące z „Encyklopedii Staropolskiej”, najważniejszego dzieła Z. Glogera, które do dziś jest jednym z głównych źródeł wiedzy o naszej historii.

Wystawa powstała przy współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku oraz jego oddziałem w Tykocinie, gdzie znajduje się wyposażenie gabinetu polskiego uczonego. Jego elementy można oglądać teraz w Siedlcach. Pozostałe prezentowane eksponaty pochodzą od rodziny Glogera, której przedstawiciele zaszczycili inaugurację ekspozycji, prywatnych kolekcjonerów, a także muzeów w Krakowie i Warszawie. – Przy zbieraniu materiałów doszłam do wniosku, że to, co udało nam się skompletować, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Myślę, że Zygmuntowi Glogerowi należą się jakieś poważne rozprawy naukowe – mówiła Danuta Michalec, kurator wystawy.

Wśród prezentowanych przedmiotów znalazły się wyroby rzemiosła artystycznego, archiwalia, zabytki archeologiczne z prowadzonych systematycznie badań powierzchniowych na obszarze Podlasia i Zachodniej Litwy. Dużą część wystawy zajmują eksponaty pochodzące z dworku badacza w Jeżewie. Są to: serwantka, oryginalne fotografie rodzinne z  przełomu XIX i XX w., a także zdjęcia przedmiotów ze zbiorów Z. Glogera, rysunki, zbiory numizmatyczne, obrazy. Całość dopełnia drzewo genealogiczne najbliższej rodziny polskiego etnografa, jego rodziców, teściów oraz dzieci, a także fotografia grobu Z. Glogera na cmentarzu powązkowskim. Wystawę można oglądać do 5 września.

Kinga Ochnio