Rozmowy
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Komandosi Pana Boga

Aniołowie być może nie rozumieją do końca miłości Boga do człowieka, ale służą nam wiernie, gdyż zostali do tego powołani. Wierzę, że patrzą na człowieka przez pryzmat Bożej miłości. Możemy sobie tylko wyobrażać, jaką tragedią musi być dla Anioła Stróża, gdy człowiek, którym się opiekował, sam skazuję się na potępienie i konsekwentnie mówi Bogu „Nie!”, wybierając piekło.

2 października Kościół obchodzi wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Kim są aniołowie w tradycji judeochrześcijańkiej?

Aniołowie to duchowe istoty, pośredniczące między Stwórcą a stworzoną rzeczywistością. Występują niemal we wszystkich religiach świata, oczywiście pod różnymi nazwami i postaciami. My, chrześcijanie, o istnieniu aniołów wiemy przede wszystkim z Biblii. Nazwa aniołowie (gr. angeloi, hebr. malakim) jest dosłownym określeniem wysłanników Boga. Pierwotnie odnosiła się w Biblii do funkcji sprawowanej przez pewne byty nadprzyrodzone, a z czasem stała się ogólną nazwą wszystkich nadprzyrodzonych istot służących Bogu. W sensie ścisłym aniołowie to istoty nadprzyrodzone, wysłane z misją specjalną. Moglibyśmy ich nazwać komandosami Pana Boga lub Bożymi agentami do specjalnych poruczeń. Mówiąc żartobliwie – anioł to niebiański James Bond.

Jak bardzo aniołowie różnią się od naszych stereotypowych wyobrażeń?

W powszechnej świadomości dominuje bardzo cukierkowy wizerunek anioła. W pobożnościowej ikonografii typowe jest wyobrażenie urodziwej dziewczynopodobnej istoty albo zniewieściałego młodzieńca ze skrzydłami u ramion, w powłóczystej białej szacie. Tymczasem w Biblii aniołowie to żołnierze tworzący Armię Boga. Wynika to z ówczesnej mentalności, ale duchy niebiańskie to z natury wojownicy, istoty, które Hebrajczycy wyobrażali sobie jako wojsko Boga. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł