Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Zdecydowaliśmy

Druga tura wyborów samorządowych wyjaśniła, kto przez najbliższe cztery lata będzie sprawował władzę w regionie.

W jednych miastach i gminach wyniki głosowania przyniosły zmiany na stanowiskach włodarzy.  W innych – wyborcy pozostawili przy sterach starych gospodarzy.

BIAŁA PODLASKA

Bialczanie uznali, że nie chcą zmian i pozwolili, aby miastem rządził nadal ten sam prezydent. Andrzej Czapski w drugiej turze głosowania zdobył  57,37% głosów, podczas gdy jego konkurenta – kandydata Prawa i Sprawiedliwości – Adama Abramowicza poparło 42,63% mieszkańców.

ŁUKÓW

W drugiej turze spotkali się obecny burmistrz Zbigniew Zemło oraz Dariusz Szustek, kandydat PiS. Urzędujący przez dwie kadencje włodarz musi pożegnać się ze stanowiskiem, bo przez najbliższe cztery lata miastem będzie rządził D. Szustek, któremu zaufało 52,43% wyborców. Krzyżyk przy nazwisku Z. Zemło postawiło 47,57% uprawnionych do głosowania. Wybory przyniosły również zmiany na stanowisku wójta gminy Łuków. Został nim dotychczasowy przewodniczący Rady Gminy, Mariusz Osiak, zdobywając 3519 głosów. Pokonał on wicewójta Wiktora Osika, na którego zagłosowało 2683 wyborców.

MIĘDZYRZEC PODLASKI

Stanowisko burmistrza Międzyrzeca będzie nadal piastował Artur Grzyb. Opowiedziało się za nim 52,45% uprawnionych do głosowania. Na jego kontrkandydata Stanisława Lesiuka zagłosowało 47,55% mieszkańców Międzyrzeca. Dopiero po dogrywce poznano również wójta gminy. Wyborcy zdecydowali, że kolejnej kadencji na tym stanowisku nie będzie sprawował Roman Michaluk, przy nazwisku którego krzyżyk postawiło 46,95% uprawnionych do głosowania. Tym samym nowym wójtem został Mirosław Kapłan, którego poparło 53,05% wyborców.

RADZYŃ PODLASKI

Druga tura wyborów w Radzyniu odwróciła wyniki pierwszego głosowania. Posłowi Prawa i Sprawiedliwości Jerzemu Rębkowi nie udało się utrzymać przewagi nad urzędującym burmistrzem Witoldem Kowalczykiem. Wybrany na trzecią kadencję W. Kowalczyk uzyskał 50,31% poparcia. Na kandydata PiS zagłosowało 49,69% wyborców.

PARCZEW

Nie będzie także zmiany na stanowisku burmistrza Parczewa. Paweł Kędracki z PiS nie pozwolił na powrót na to stanowisko, po jednej kadencji przerwy, Stanisława Mroczka. Obecny włodarz znalazł poparcie u 53,52% wyborców, podczas, gdy jego rywal przekonał do siebie o 7,04% parczewian mniej.

WŁODAWA

Do obsadzenia w drugim rozdaniu był także fotel burmistrza Włodawy. Zgodnie z przewidywaniami, przez cztery kolejne lata rządził będzie dotychczasowy burmistrz Jerzy Wrzesień. W drugiej turze kandydat Platformy Obywatelskiej uzyskał 66,79% poparcia, pokonując Edwarda Łągwę z SLD, na którego zagłosowało 33,21 % włodawian.

WĘGRÓW

Burmistrz Jarosław Grenda, choć pierwszej turze pozostawił swoich rywali daleko w tyle, musiał potwierdzić swoją przewagę w dogrywce. Głos na niego oddało 55,63 % wyborców. Jego rywal, Waldemar Siekierzyński, zdobył 44,37% poparcia.

ŁOSICE

Po raz trzeci burmistrzem Łosic został Janusz Kobyliński. Oddano na niego 53,64% głosów. Jego kontrkandydatkę, Wandę Frączek, poparło 46,36% wyborców.

Na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej z dn. 6.12.2010.

Kinga Ochnio