Jak czytać etykiety spożywcze?
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadza kontrole u 2-2,5 tys. producentów rocznie. W ich trakcie inspektorzy IJHARS sprawdzają m.in. prawidłowość znakowania produktów. Wynikiem kontroli jest lista nieprawidłowości w znakowaniu żywności, tj. takich, które wprowadzają konsumenta w błąd.
Olej rzepakowy
Błędne jest umieszczenie na opakowaniu informacji: „zawiera naturalne kwasy OMEGA-3”, sugerującej, że wyrób posiada specjalne właściwości, podczas gdy wszystkie oleje rzepakowe takie mają. Taką sugestię zawiera informacja „bez cholesterolu”, a przecież żadne z produktów roślinnych, w tym oleje rzepakowe, nie zawierają cholesterolu. Nieprawidłowe jest również umieszczenie na opakowaniu informacji o treści: „bez konserwantów”, ponieważ do oleju rzepakowego – zgodnie z prawem – nie wolno dodawać substancji konserwujących.
Soki i nektary
Informacje: „niebarwiony chemicznie”, „bez sztucznych barwników”, „nierozcieńczony”, „niekonserwowany chemicznie”, „bez konserwantów” – w przypadku soków owocowych, również może sugerować specjalne właściwości produktu. Tymczasem przepisy nie zezwalają na rozcieńczanie soków owocowych oraz dodawanie do nich barwników i środków konserwujących. Napis „bez dodatku cukru” może być stosowany tylko wówczas, gdy produkt nie zawiera żadnych dodanych cukrów prostych, dwucukrów ani innych środków spożywczych, zastosowanych ze względu na ich właściwości słodzące, np. miodu pszczelego. Podobnie jest z informacją „100% soku”; rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiera definicje soku owocowego, zgodnie z którą określenie „100% soku” może być użyte jedynie dla produktów uzyskanych wyłącznie z owoców bez dodatku cukrów, witamin, substancji mineralnych. MRiRW definiuje także pojęcie soków i nektarów owocowych. I tak: sok owocowy to wyrób uzyskany z jednego lub większej ilości świeżych lub schłodzonych owoców; nektar owocowy – otrzymywany jest przez dodanie wody oraz cukrów lub miodu do soku owocowego, natomiast napój owocowy to wyrób powstały w wyniku zmieszania soku owocowego, wody cukru, substancji dodatkowych (np. substancji konserwujących, stabilizatorów, regulatorów kwasowości).
Masło
Określenie „nie zawiera tłuszczów roślinnych” jest sugerowaniem, że inne masła mogą zawierać tłuszcze roślinne. Producenci „zapomnieli”, że do masła nie wolno dodawać tłuszczów roślinnych, np. olejów roślinnych.
Mleko
Umieszczanie na etykiecie określenia „świeże” wskazuje, że wyrób posiada specjalne właściwości. Warto wiedzieć, że wszystkie mleka oferowane w handlu detalicznym są pasteryzowane, czyli poddane procesowi obróbki termicznej. Nie jest to zatem produkt „świeży”.
Pieczywo
Podanie na opakowaniu informacji „chleb pełnoziarnisty” wskazuje, że chleb został wyprodukowany z mąki otrzymanej z pełnego przemiału ziarna, bogatej w błonnik i składniki mineralne (np. mąki razowej pszennej typ 2000). Jednak w rzeczywistości został on upieczony z mąki jasnej (np. pszennej typ 750 lub żytniej typ 720), nieposiadającej takich właściwości.
Kinga Ochnio