Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Christos woskries – woistinu woskries!

Zmartwychwstanie Pańskie jest najstarszą i najważniejszą uroczystością dla wszystkich chrześcijan. Wielkanoc upamiętnia bowiem zwycięstwo, jakie Chrystus odniósł nad grzechem i śmiercią. O tym, jak Wielką Noc świętują unici z Kostomłotów, opowiada ks. Zbigniew Nikoniuk.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego w tradycji wschodniej poprzedza Wielki Post. W odróżnieniu od obrządku rzymskokatolickiego, rozpoczyna się on w poniedziałek, a nie w środę. W unickiej cerkwi w Kostomłotach nie odprawia się gorzkich żali ani drogi krzyżowej. Unici biorą za to udział w rekolekcjach wielkopostnych. Duchowe ćwiczenia prowadzone są nie tylko przez kapłanów greckokatolickich, ale także przez księży z diecezji siedleckiej. Do Wielkiego Postu parafianie przygotowują się przez cztery poprzedzające go niedziele (m.in. przez Niedzielę Mięsopustną i Syropustną).

Oddać pokłon Panu

– W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu, od poniedziałku do czwartku sprawowany jest tzw. Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety. Podczas tego nabożeństwa czytamy teksty ułożone w formie długich dziewięciu pieśni. Treścią jest rozpamiętywanie i boleść duszy ludzkiej, która wie, że przez grzech zrezygnowała z Bożej łaski i bliskości. Ten kanon powstał około VII-VIII w. – mówi ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz parafii neounickiej w Kostomłotach. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł