Sezon rozpoczęty
Na otwarcie imprezy przybyli m.in.: Jarosław Wojtowicz – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Krzysztof Borkowski, Tomasz Nawrocki – prezes ANR, prezydent miasta Wojciech Kudelski i dyrektor MODR Sylwester Grotkowski.
Niecodzienna okazja
Targi zwiedziło blisko cztery tysiące osób, a swoje towary prezentowało i sprzedawało 40 przedsiębiorców, rolników oraz producentów. Ci, którzy chcieli zaopatrzyć się w niecodzienne produkty, mogli wybierać spośród wyrobów z wikliny, cukierniczych, regionalnych czy artykułów dekoracyjnych. Jednak najwięcej osób skorzystało z możliwości zakupu sadzonek, krzewów i innych roślin, którymi na wiosnę można przyozdobić dom lub uzupełnić ogrodowe braki po zimie.
Nie zabrakło również występów artystycznych – zaprezentowały się: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej im. Alicji Siwkiewicz „Chodowiacy”, Kapela Ludowa „Mazowszaki” z Mińska Mazowieckiego, a Zespół Ludowego Koła Gospodyń Wiejskich w Trzcińcu przedstawił zwyczaje i obrzędy wiosenne związane z obchodzeniem Wielkanocy.
Posmakować
Dużym zainteresowaniem odwiedzających targi cieszyli się wytwórcy żywności ekologicznej, którzy wystawiali swoje produkty – pieczywo, wędliny, nalewki, piwa, napoje. Rolnicy – producenci dzielili się swoimi doświadczeniami nt. prowadzenia gospodarstw metodami ekologicznymi. Odwiedzający wystawę mogli popróbować tych smacznych i zdrowych produktów oraz je zakupić. I chętnie z tego korzystali.
Zwiedzający mieli również okazję zapoznać się z ofertą gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych, wytwórców produktów tradycyjnych oraz twórców ludowych. Na osoby zainteresowane tematyką rolniczą czekali doradcy siedleckiego oddziału MODR, którzy służyli swoją pomocą i radą. Uruchomiony został również punkt informacyjny z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Najlepsze regionalne
Tradycyjnie już podczas „Wiosny w polu i ogrodzie” rozstrzygnięto konkurs „Specjalność kulinarna gospodarstwa agroturystycznego”.
Do zmagań zgłoszono 22 specjały z gmin: Sterdyń, Sabnie, Jabłonna Lacka, Repki, Sarnaki, Platerów, Olszanka, Korczew, Łosice, Huszlew, Stara Kornica. I miejsce przyznano Sławomirowi Jóźwiakowi za prosię pieczone i szynkę staropolską, II – Jerzemu Czeżykowi za piwo jałowcowe, a III – Joannie Radzikowskiej za szczupaka faszerowanego. Wyróżnienia otrzymali: Agata Kur za klopsa podlaskiego, Elżbieta Jakoniuk za przetwory z mleka i Robert Zawistowski za krupnik z pyzą. Komisja przyznała również dwa wyróżnienia specjalne: Grażynie Krasnodębskiej za chleb i pasty warzywne oraz Małgorzacie Dąbrowskiej za utrzymanie wysokiej jakości produktu, jakim jest kiełbasa nadbużańska, oraz za sękacza i ciastka ze skwarek.
JAG