Folklor nad Srebrną
Skoczne polki, oberki i walczyki w wykonaniu najlepszych kapel ludowych zapraszały do tańca publiczność X Jubileuszowego Mazowieckiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, którzy w ubiegły weekend tłumnie zjechali do grodu nad Srebrną.
Ta dwudniowa impreza, której celem jest ochrona tradycyjnego stylu muzykowania i śpiewu oraz wykształcenie wśród młodych wykonawców umiłowania sztuki ludowej, przyciągnęła 69 wykonawców – zespołów i solistów z całego Mazowsza.
Ludowy to nie obciach
Promowanie tradycyjnej muzyki, która już zanika, to zadanie trudniejsze, niż by się mogło wydawać. Niby to oczywiste, że dźwięki, jakie wytwarzają pracowicie wyrabiane przez ludowych muzykantów dudy, kozły, cymbały, są częścią duchowego dziedzictwa. I że im jest ich mniej we współczesnym muzycznym świecie, tym są cenniejsze. Z drugiej strony przymiotnik „ludowy” wielu osobom kojarzy się z obciachem. Tymczasem jubileuszowy festiwal w Mińsku pokazał, że muzyka ludowa to nieskończone bogactwo. Artyści – od młodzieży po seniorów – zaprezentowali się w sześciu kategoriach, a jury miało twardy orzech do zgryzienia.
Deszcz nagród
W skład komisji konkursowej weszli: prof. Piotr Dahlig – wykładowca muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, wielokrotny juror ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, a także prof. Jan Adamowski, Anna Borucka-Szatkowska i Wanda Księżopolska. W kategorii kapele przyznano trzy równorzędne nagrody. Trafiły one do kapeli Haliny i Józefa Szczotków z Sobolewa, Braci Kaniów z Ostrołęki i Jana Kani z Lipnik. Również w przypadku drugiego miejsca jury zdecydowało, że zdobędą je ex aeuqo: „Zawady” z Zawad, „Powiślaki” z Podłęży w gm. Maciejowice i „Mazowszaki” z Mińska Maz. Natomiast na trzeciej pozycji uplasowała się kapela Jana Łoskota z Kawęczyna.
W kategorii zespoły śpiewacze najlepsi okazali się artyści z Iwowego, Bandyś i Boguszyc. Wśród solistów bezkonkurencyjne były: Zofia Warych z Myszyńca, która zaśpiewała pieśni religijne z Kurpiowszczyzny, Barbara Songin z Reczyc za łowickie pieśni weselne, Bogusława Świderek z Drzewiec za wykonanie „Pieśni o pustelniku i ptaszku” i Maria Bienias z Woli Koryckiej Górnej. W tej kategorii komisja konkursowa przyznała dwie równorzędne drugie nagrody i pięć trzecich.
Wśród solistów instrumentalistów zwyciężyli: Bartosz Niedźwiecki z Ostaszewa, Zdzisław Radzikowski z Wieski, Andrzej Rydel z Czarni i Jerzy Drzewiecki z Drzewiec. W kategorii mistrz uczeń wygrali: Jan Kowalczyk z Karolem Samselem, Edward Koziatek z Patrykiem Olendrem i Witold Kuczyński z uczniami. Za prezentację gry na instrumentach pasterskich nagrodę przyznano Janowi Maliszewskiemu z Wieski.
Jury postanowiło przyznać też nagrody jubileuszowe. Otrzymało je sześciu wykonawców.
Do Kazimierza
Artyści ludowi, którzy zaprezentowali się w ubiegły weekend na mińskiej scenie, rywalizowali o nominację do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który odbędzie się pod koniec czerwca. Komisja zdecydowała, że na kazimierskim rynku wystąpią: zespoły śpiewacze z Iwowych, Bandyś, Czarni i Boguszyc, kapele – Szczotków, Kaniów, Braci Cicheckich, soliści – Zofia Warych, Marianna Rokicka, Marianna Bienias, Barbara Songin, Katarzyna Kozik, Bartosz Niedźwiecki, Andrzej Rydel, a także wszyscy laureaci kategorii „mistrz-uczeń”.
X Jubileuszowy Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych zakończył koncert galowy przed Miejskim Domem Kultury, gdzie odbywał się również festyn twórczości ludowej. Gościem festiwalu był zespół folkowy „Czeremszyna” z Czeremchy.
MD