Region
Źródło: KO
Źródło: KO

Feta na nowej murawie

Poczucie sukcesu, radość i emocje towarzyszyły uczestnikom ceremonii oficjalnego otwarcia stadionu na siedleckich błoniach, która odbyła się 11 czerwca.

Uroczystości na płycie głównej rozpoczęły się od występu zespołu mażoretek z Opolszczyzny. Dziewczyny, ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania, zaprezentowały układ taneczno-marszowy do muzyki orkiestry wojskowej, która przyjechała aż z Gliwic. Po części artystycznej na murawie pojawiły się władze miasta: prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępcy – Jarosław Głowacki i Anna Sochacka, przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś, posłowie – Krzysztof Tchórzewski, Krzysztof Borkowski, Jacek Kozaczyński oraz Stanisława Prządka, senator Waldemar Kraska, a także wiceprezes Polimex-Mostostal Aleksander Jonek, prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce i właściciel obiektu Mirosław Pawłowski oraz ks. prałat Kazimierz Niemirka.

Konkurs karnych

W swoim przemówieniu prezydent W. Kudelski przypomniał, że iskrą do rozpoczęcia budowy stadionu była wygrana przez Polskę organizacja Euro 2012 oraz późniejsze starania Siedlec o status miejsca pobytowego dla jednej z reprezentacji. A inwestycję można było zrealizować dzięki odpowiedniej atmosferze, która utworzyła się w mieście. Prezydent zwrócił uwagę, że stadion zostaje oddany do użytku w roku, w którym przypada 90 rocznica powstania klubu piłkarskiego w Siedlcach. Poświęcenia obiektu dokonał ks. prałat K. Niemirka, a symboliczne klucze wręczył prezydentowi W. Kudelskiemu wiceprezes firmy Polimex-Mostostal, która była głównym realizatorem inwestycji. Po uroczystym przecięciu wstęgi zorganizowano konkurs rzutów karnych pomiędzy dziennikarzami a samorządowcami. Różnicą jednej bramki wygrali przedstawiciele władz. Po oficjalnym otwarciu na stadionie odbył się mecz ligowy. Pogoń Siedlce zmierzyła się w nim z Wartą Sieradz. Piłkarzy dopingowali szczęśliwcy, którym udało się zdobyć darmowe wejściówki na trybuny, oraz – zza ogrodzenia – spora grupa kibiców. Dla nich bowiem zabrakło biletów.

Docelowo więcej trybun

Nowo otwarty stadion składa się z podgrzewanej płyty boiska o wymiarach 105x68m oraz zadaszonej trybuny na 2901 miejsc, pod którą znalazły się pomieszczenia socjalne, techniczne, biurowe oraz sala konferencyjna. Obiekt posiada nowoczesny system monitoringu, a także pomieszczenia do sprzedaży biletów. Funkcjonalnie rozwiązana jest także organizacja poruszania się po trybunie. Obok głównej płyty wybudowano trzy pełnowymiarowe boiska treningowe – dwa z nawierzchnią naturalną i jedno ze sztuczną, z systemem nawodnienia, odwodnienia, oświetleniem oraz trybunami na 300 i 400 miejsc. W okolicach obiektu powstał również parking mogący pomieścić 289 samochodów. Inwestycja zamknęła się kwotą 28 mln zł.

Stadion stanowi pierwszą część planowanego w tym miejscu Regionalnego Ośrodka Sportu, Rekreacji, Rehabilitacji i Turystyki. W przyszłości, w jego okolicach, mają powstać jeszcze aquapark, hala widowiskowo-sportowa oraz hotel. A sam stadion może być powiększony o kolejne trybuny i oświetlenie. Docelowo na obiekcie będzie mogło zasiąść 8 tys. widzów. Wybudowane zostanie też jeszcze jedno boisko treningowe z naturalną nawierzchnią.

Kinga Ochnio