Warsztaty ze sławami
Projekt „ŁAPA” współfinansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowany jest w Międzyrzecu od marca. Od tamtej pory obyły się cztery rodzaje warsztatów, w których wzięło udział prawie 200 młodych ludzi nie tylko z Międzyrzeca i województwa lubelskiego, ale również mazowieckiego, podlaskiego, a także z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Młodzież mogła wybierać spośród zajęć teatralnych, wokalnych, fotograficznych i malarskich. Pierwsze warsztaty, w których wzięło udział 100 osób poprowadził Stanisław Górka – aktorowi Teatru Współczesnego w Warszawie, który wciela się w rolę Zbyszka w serialu „Plebania”. Asystowała mu Anna Markowicz, aktorka Teatru Współczesnego i Teatru Roma w Warszawie. Zajęcia prowadzili też Irena Kluk-Drozdowska i Zbigniew Rymarz. Wykładowcy uczyli młodzież poprawnego oddechu, wymowy, emisji głosu i dykcji, interpretacji ruchu i gry ciałem.
Pod okiem artystów
Warsztaty wokalne odbyły się pod okiem piosenkarki Danuty Błażejczyk, której asystowała Ludmiła Małecka – wokalistka, aktorka musicalowa i pedagog. Młodzież poznawała tajniki śpiewu, elementy ruchu scenicznego i kreowania wizerunku. Praktyczne ćwiczenia dotyczyły dykcji, emisji głosu, interpretacji i doboru repertuaru.
Młodzi fotograficy mogli natomiast wiele nauczyć się od Sergiuszem Sachno, artysty fotografika i wykładowcy m.in. łódzkiej Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania. Zajęcia plenerowe odbywały się w centrum miasta i zespole pałacowo-parkowym. W studio młodzi ludzie pracowali nad portretem, a kompozycją i oświetleniem postaci ludzkiej zajmowali się w holu kina, wśród drewnianych rzeźb Henryka Burzca.
Warsztaty malarskie poprowadził znany artysta malarz Mariusz Drzewiński, wykładowca rysunku i malarstwa na wydziale artystycznym instytutu sztuk pięknych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Na płycie miejskiego rynku młodzież pracowała nad przestrzenią i lokalnymi kolorami, a w pracowni przy martwej naturze. Każdy z nich dostał blejtram, aby w domu stworzyć na nim własną pracę.
Najlepsi na festiwalu
Uczestnicy wszystkich zajęć jako pamiątkę pozostawili kolorowe odciski swoich dłoni. Każdy otrzymał dyplom uczestnictwa i zdjęcia z zajęć. Podsumowaniem warsztatów będzie dwudniowy przegląd, który zaplanowano na 18 i 19 czerwca. Laureaci będą walczyć o statuetkę „Łapy” podczas wrześniowego Festiwalu Twórczości Młodzieżowej “ŁAPA”.
BZ