Taki patron to zaszczyt!
Parafia liczy 3,5 tysiąca wiernych. Należą do niej takie miejscowości jak: Sulbiny, Działki, Osiedle Górki, Sławiny, Ruda Talubska, w Garwolinie bloki przy Al. Legionów, osiedle Rataja, projektowane osiedle Gracjanów, Feliksin. Kol. Feliksin, Taluba, cześć miejscowości Mierżączka tzw. Zofianów oraz Czyszkówek-Pałędź. Wspólnocie przewodzi ks. Andrzej Lemieszek. W połowie sierpnia pojawi się także wikariusz – ks. Jacek Sawczuk.
Parafia na razie nie ma swojej świątyni, dlatego też wszystkie Msze św. obrzędowe (ślubne i pogrzebowe) są celebrowane w kościele Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Tymczasowo mieści się tutaj także kancelaria parafialna. Proboszcz przyjmuje interesantów w poniedziałki i piątki od 17.30 do 18.30.
Jak mówi ks. A. Lemieszek, w tworzeniu nowej parafii potrzebna jest przede wszystkim wzajemna życzliwość i pozytywne podejście. Jeśli te warunki będą spełnione, reszta pójdzie dobrze.
– Przyznam, że jestem zaskoczony optymizmem ludzi. Pytałem młodych, którzy założyli tu niedawno rodzinę, czy nie boją się trudów i krzyża. Powiedzieli mi, że budowanie i tworzenie wszystkiego od podstaw na pewno będzie trudne. Podkreślali jednak, że są dumni z tego, iż mieszkają na terenie parafii pod wezwaniem bł. Jana Pawła II. Mówili, że to dla nich zaszczyt – opowiada proboszcz nowej parafii.
Nowa wspólnota jest pierwszą w naszej diecezji, która nosi imię Papieża Polaka.
Ks. A. Lemieszek, pytany o relikwie patrona, od razu odpowiada, że nie wyobraża sobie, by parafia w Sulbinach ich nie posiadała. Obiecuje, że będzie się starać o ich pozyskanie.
Powstanie parafii i kościoła nie tylko podnosi prestiż danej miejscowości. Jest przede wszystkim wielką szansą i dobrodziejstwem na dla wiernych. Mieszkańcy mogą częściej uczestniczyć we Mszy św. i korzystać z sakramentów św. Wraz z nową parafią pojawia się też szansa na tworzenie grup religijnych i podejmowanie różnych potrzebnych inicjatyw. Parafia łączy i staje się drugim domem; o tym nikogo nie trzeba już przekonywać.
Garwolin był niegdyś jedną wielką parafią. Do dzisiejszego dnia wyodrębniono z niej aż sześć nowych wspólnot: Trąbki, Górki, parafia MB Częstochowskiej w Garwolinie, Miętne, Unin i Sulbiny.
3 PYTANIA
ks. Andrzej Lemieszek – proboszcz parafii w Sulbinach
Jak wyglądają najbliższe plany dotyczące nowej parafii?
Od niedzieli 17 lipca będę sprawować Eucharystię w starej remizie w Sulbinach. Chciałbym, aby na zakupionym placu jak najszybciej powstała prowizoryczna kaplica. Na tej ziemi na razie rośnie zboże, ale mam nadzieję, że w niedługim czasie będzie rósł gmach nowego kościoła. W planach mam też budowę plebanii i utworzenie parafialnego przedszkola. Zanim jednak podejmę jakieś konkretne decyzje, chcę poznać opinie parafian. Od niedzieli wyruszę na zapoznanie się z poszczególnymi rodzinami.
Pomysł na powstanie tej parafii nie zrodził się nagle…
Mówiło się o tym już kilka lat temu. Takie plany snuł ówczesny proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie śp. ks. Stanisław Maksymowicz. Dowodem na to jest chociażby ziemia zakupiona pod budowę nowego kościoła. Dekret o powołaniu wspólnoty w Sulbinach nie jest dla ludzi żadnym zaskoczeniem.
Czego życzyć proboszczowi parafii pod wezwaniem bł. Jana Pawła II?
Wiadomość o tym, że zostanę jej proboszczem przyjąłem z radością, ale i z pewnymi obawami. Liczę, że bł. Jan Paweł II weźmie to dzieło w swoje ręce i wszystko będzie dobrze. Proboszczowi można życzyć przede wszystkim tego, aby zawsze ufał Panu Bogu, żeby swoimi problemami dzielił się z bł. Janem Pawłem II, żeby nigdy nie stracił pogody ducha, pozytywnego nastawienia do życia oraz serdecznego i życzliwego podejścia do ludzi. Także tego, by nie opuszczało go poczucie humoru. Pozdrawiam wszystkich czytelników Echa Katolickiego i proszę o ofiarowanie modlitw oraz swoich cierpień na rzecz tego nowego dzieła.