Opinie
Źródło: Arch.
Źródło: Arch.

Na tropie perłoródki

- To fascynujący świat - charakteryzują swą naukową domenę malakolodzy. Badanie życia mięczaków wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności obserwacji tych - przynajmniej na oko - mało ruchliwych i spokojnych organizmów. I wcale nie przebiega w ślimaczym tempie.

Fundamenty badań malakologicznych w UP-H stworzyła przed laty prof. Anna Stańczykowska. Dlatego siedleccy malokolodzy mówią o sobie zgodnie: „Jesteśmy jej wychowankami”. Prof. Krzysztof Lewandowski kontynuuje zapoczątkowane przez panią profesor badania związane z racicznicą zmienną, a także małżami z rodziny skójkowatych. Prof. Ewa Jurkiewicz-Karnkowska analizuje występowanie wszystkich mięczaków w różnych środowiskach wodnych, np. starorzeczach Bugu, natomiast w centrum zainteresowań dr Beaty Jakubik znajduje się niewielki ślimak – żyworódka rzeczna.

Szeroki krąg

Malakologia – nauka o mięczakach stanowi ogromną dziedzinę wiedzy. Obejmuje zagadnienia od paleontologii po współczesność, zajmując się mięczakami lądowymi i wodnymi – morskimi i słodkowodnymi. – Malakologów interesują mięczaki w różnych regionach świata, w różnych środowiskach, ich przystosowania do tych środowisk, powiązania mięczaków z innymi organizmami w biocenozie (mięczaki jako pasożyty i jako gospodarze pasożytów, jako pokarm i jako konsumenci), rozprzestrzenianie się i gatunki inwazyjne, strategie rozwojowe, ewolucja i genetyka, wreszcie znaczenie dla człowieka (pozytywne i negatywne) i zwalczanie gatunków niepożądanych – precyzuje prof. K. Lewandowski, malakolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł