Region
Źródło: TN
Źródło: TN

Plon niesiemy, plon …

28 sierpnia odbyły się dożynki powiatu łosickiego - tradycyjne święto plonów i zakończenia żniw - które nie tylko pielęgnują rodzinne tradycje, ale przede wszystkim są podziękowaniem za plony, składanym przez rolników.

Uroczystość „Święta Plonów” to piękna polska tradycja, podsumowująca całoroczny trud pracy rolnika i jego rodziny. Dożynki Powiatowe to również wspaniała okazja do przypominania zwyczajów i tradycji związanych ze świętowaniem końca okresu żniw.

Głównym punktem uroczystości dożynkowych była Msza św. polowa, odprawiona na placu Zespołu Szkół Nr 3 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Koncelebrowali ją: dziekan łosicki ks. kan. Michał Śliwowski, ks. Edward Boruc i ks. kan. Henryk Rzeszotek w oprawie chóru „Adoramus” z parafii pw. Trójcy Św. w Łosicach.

– Tradycyjne polskie dożynki są świętem chleba i ludzi, którzy pracują, aby było ziarno na mąkę, z której pieczemy chleb – mówił w kazaniu ks. kan. M. Śliwowski. – Dziś możemy dziękować Stwórcy za plon. Trzeba umieć cieszyć się tym, co się posiada – podkreślił. W trakcie Mszy św. ks. M. Śliwowski poświecił wieńce dożynkowe uwite z kłosów zbóż, kwiatów i ziół oraz chleb dożynkowy.

Rolą gospodarzy dożynek sprawowali: Czesław Giziński – starosta łosicki oraz Janusz Kobyliński – burmistrz Łosic. Podziękowali oni rolnikom za ich trud i życzyli lepszych plonów w kolejnych latach. Na ich ręce przekazali chleb upieczony ze zbóż tegorocznego ziarna starostowie dożynek: Irena Pawłowska i Waldemar Zienkiewicz, oboje z gminy Huszlew.

Święto dożynkowe stanowiło też okazję do podsumowania licznych konkursów i odznaczenia najlepszych rolników powiatu łosickiego

W konkursie wieńców dożynkowych za najpiękniejszy komisja uznała wieniec z gminy Platerów. Drugie miejsce zajął wieniec z gminy Stara Kornica a trzecie z gminy Sarnaki. Wręczono też odznaczenia dla najlepszych rolników powiatu łosickiego. Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” wręczono 15 gospodarzom. W konkursie na najpiękniejszą zagrodę wiejską zwyciężyła zagroda Aliny Paluch z kol. Klimczyce, gmina Sarnaki. Drugie miejsce zajęła zagroda Hanny i Marcina Ważnych z Olszanki, a trzecie- Barbary Sawczuk z Kobylan w gminie Stara Kornica. Wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Kalużna z Kornicy Nowej oraz Elżbieta i Wiesław Jakoniukowie z Zabuża, gmina Sarnaki. Konkurs na najlepsze pierogi wygrało KGW w Huszlewie. Podsumowania konkursów dokonywał też KRUS w Łosicach.

Na odwiedzających imprezę dożynkową czekały liczne rozrywki: wesołe miasteczko, karuzele, kramy rękodzielników oraz wiele innych atrakcji. Można było zwiedzić wystawę zabytkowego i współczesnego sprzętu i maszyn rolniczych, odwiedzić stoiska zorganizowane przez gminy, koła gospodyń wiejskich czy rolników, którzy zajmują się agroturystyką.  

– Rolnicy z powiatu łosickiego tegoroczne żniwa zaliczają do wyjątkowo trudnych. Począwszy od bardzo złego przezimowania, związanego z obfitymi opadami śniegu, potem był okres w czerwcu i lipcu, kiedy dochodziło do lokalnych podtopień i zalewania plantacji. Rolnicy mieli trudności z wykonaniem zabiegów ochronnych – mówi Tadeusz Pawłowicz, gospodarz z gminy Stara Kornica. Zbiory zbóż będą na pewno mniejsze. Duży wpływ na plony miały również przymrozki wiosenne. Tak tegoroczny urodzaj ocenia większość rolników spotkana na dożynkach. Jednak nie wszyscy narzekają. Józef Gawłowski z gminy Platerów jest już po żniwach. – Zbiory może nie są lepsze niż w minionym roku. Nie należą do wybornych, ale nie dają mi też powodów do mocnych narzekań – tłumaczy.

Po części oficjalnej nastąpiła część widowiskowo-rozrywkowa, podczas, której wystąpił zespół: „StronaB” – młoda grupa, która w sposób twórczy łączy rock z przekazem chrześcijańskim. Młodzi twórcy potrafili zarazić optymizmem, gdyż jak śpiewał zespół „W kraju Boga zawsze świeci słońce”. Swoja publiczność zgromadzili też: „Luxtorpeda”, zespół o mocnych rockowych rytmach, oraz kabaret GoByNieMo. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.

W święcie plonów w łosicach wzięło udział wielu mieszkańców powiatu łosickiego. Przybyli również: poseł RP Bogusław Kowalski, senator Waldemar Kraska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, władze powiatu i poszczególnych gmin.

– Powiat łosicki jest powiatem typowo rolniczym, dlatego coroczne uroczystości dożynkowe są dla jego mieszkańców wielkim wydarzeniem. Pozwala to, aby integrować wszystkich w naszym powiecie i wyrazić wielki szacunek dla ludzi pracy, ludzi, którzy produkują chleb – powiedział podczas dożynek starosta łosicki Czesław Giziński.

Tadeusz Nieścioruk