Wystawy, koncerty i spektakle
Przeżywanie świata z łukowskim artystą
Pochodzący z Łukowa artysta swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w dzieciństwie. Młodzieńcze spotkania z przyjacielem ojca – Henrykiem Chmielewskim (autorem komiksów „Tytus, Romek i Atomek”) zaowocowały rozwojem pasji malarskiej. Decydujący wpływ na ukształtowanie zainteresowań A. Pyrki miało spotkanie z francuskim mistrzem – Bruno Koperem, przyjacielem Salvadora Dali. Stąd w dziełach łukowskiego artysty wątki surrealistyczne. Obecni na pokazie widzowie mieli niepowtarzalną okazję osobiście porozmawiać z twórcą. On sam mówi o swoim malarstwie: „Nie o oryginalność czy odkrywczość w nim chodzi, lecz o moje własne przeżywanie świata”.
„Mały książę” „Lokomotywa”
Kolejnym punktem wieczornego programu był występ, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie-Majoracie, teatru Straszydełka. Młodzi aktorzy, pod kierunkiem Barbary Michalczuk i Sławomira Żyłki, przygotowali spektakl pt. „I to nie jest ważne?” osnuty na kanwie utworu „Mały książę”. Przy użyciu niewielu rekwizytów oddali głęboki sens dzieła Exupery’ego, przypominając starszej publiczności, jak istotne w życiu jest nie zagubić prostoty i szczerości dziecka. Dodatkową atrakcję stanowiła krótka wariacja na temat wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Oba przedstawienia odbyły się w likwidowanym wkrótce kinie „Oaza”.
Zaczarowali publiczność
Wielu wzruszeń dostarczył, zgromadzonym w Miejskiej Bibliotece Publicznej, multimedialny pokaz „Malowane słowem i obiektywem”. Jego twórcy – Urszula Gronowska (archeolog, tłumaczka literatury hiszpańskiej, pisarka) i Jacek Zając (fotografik) przez godzinę czarowali widzów muzyką, słowem i obrazem. Spektakl polegał na autorskim czytaniu prozy z jednoczesnym wyświetlaniem na ekranie fotografii w formie diaporam. Całość ilustrowana była muzyką. Autorzy zaprezentowali świat swoich marzeń, zainteresowań i inspiracji, zapraszając odbiorców w sentymentalną podróż przez wspomnienia. Równolegle do pokazu w bibliotece, dla pragnących mocniejszych wrażeń, na scenie ŁOK-u odbył się koncert zespołu rockowego Rooster i jego gości. O 21.00 Towarzystwo Fruwającej Muchy zaprosiło do centrum miasta na wystawę starych fotografii Łukowa, zaś nieopodal – w Państwowej Szkole Muzycznej melomani wysłuchali koncertu Harmonium Duo w wykonaniu Macieja Szuksztula (skrzypce) i Pawła Suleja (akordeon). Godzinę później, ponownie w pomieszczeniach wypożyczalni, miłośnicy literatury grozy wysłuchali fragmentów powieści „z dreszczykiem” czytanych przez pracowników biblioteki. Noc zakończyły dwa seanse filmowe wyświetlone w kinie „Oaza”: „O północy w Paryżu” i „Nie bój się ciemności”.
W niedzielę, o 15.00, w Muzeum Regionalnym, odbyła się wystawa prac artystów biorących udział w Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Wracamy do domu – Łuków 2011”. Wernisaż zakończył I Łukowską Noc Kultury.Organizatorzy całego przedsięwzięcia: wierzą, że wydarzenie promujące miasto wpisze się na stałe do kalendarza imprez kulturalnych województwa lubelskiego.
Magdalena Błażejczyk