Parafia wspólnotą jedności
Po uroczystym ingresie do kościoła w asyście ojców oblatów, pasterza diecezji powitali parafianie oraz proboszcz – o. Franciszek Bok. Podczas wizytacji ksiądz biskup wygłosił dwie katechezy oraz dwie homilie. Spotkał się z duszpasterzami, siostrami ze zgromadzenia sióstr służebniczek NMP Niepokalanej, przedstawicielami wspólnot i ruchów kościelnych oraz radą parafialną.
– Ekscelencjo, księże biskupie, witamy cię w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która została powołana do istnienia 30 lat temu, 1 lipca 1981 r., dekretem ks. bp. Jana Mazura – mówił ojciec proboszcz, przedstawiając parafię. – Przybywasz do wspólnoty powierzonej duszpasterskiej posłudze Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Fakt ten sprawia, że jedną z cech charakterystycznych naszej parafii jest misyjność. Staramy się również w naszej pracy wskazywać na patronkę naszej rodziny zakonnej – Maryję Niepokalaną – kontynuował. – Statystycznie nasza wspólnota liczy ok. 14 tys. osób, ale z tego jedynie ok. 34% tworzą ci, dla których prawdą o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa stanowi rzeczywistość celebrowaną i przeżywaną. Ta prawda stanowi dla nas najbardziej naglące wyzwanie – powiedział o. F. Bok.
W katechezie do parafian biskup siedlecki wyjaśnił, w jaki sposób wspólnota parafialna staje się znakiem jedności i miejscem przebaczenia. – Kościół to zgromadzenie ludzi, którzy uznają, że są grzesznikami i wchodzą na drogę nawrócenia. Jest to wspólnota jedności posłana do świata – nauczał. – Wspólnota parafialna jest miejscem, gdzie rozwija się nasza wiara oraz pogłębia więź z Bogiem i drugim człowiekiem. Dokonuje się to przez słuchanie słowa Bożego i celebrowanie liturgii – mówił bp Kiernikowski.
Po katechezie rozpoczęła się Eucharystia. – Z królestwem Bożym jest jak z człowiekiem, który udawszy się w podróż, powierzył majątek swoim sługom – mówił w homilii biskup. – Obdarowani mieli możliwość i szansę wykorzystać swoje zdolności, swoją moc operatywną, aby okazać się skutecznymi w zagospodarowaniu powierzonego im majątku. Gospodarzowi zależało, by słudzy poznali, że jego dar przynosi owoc. Dwaj z obdarowanych podwoili powierzony sobie talent i przynieśli go swemu panu. Był też jeden, który zwrócił to, co otrzymał. Uczynił to z komentarzem, który miał zapewne stanowić usprawiedliwienie. Tymczasem ten komentarz oskarżał samego pana – jakby on był winny, że sługa nie wykorzystał danej mu szansy – kontynuował pasterz diecezji. – Reakcja pana była adekwatna do zachowania każdego ze sług. Jedni otrzymali pochwałę i zostali zaproszeni do udziału w radości swego pana. Wobec ostatniego zaś padły mocne słowa – mówił biskup. – To Jezus jest tym Panem, który powierza nam swój dar. Jest to dar Jego Ducha, czyli dar innego spojrzenia na wszystko, co się w życiu staje – nauczał pasterz Kościoła siedleckiego.
Ważnym momentem wizytacji było spotkanie księdza biskupa z przedstawicielami wspólnot i ruchów kościelnych. W katechezie skierowanej do tych osób bp Kiernikowski zwrócił uwagę na właściwe przygotowanie i przeżywanie liturgii oraz przypomniał, że podstawą życia Kościoła jest jedność. W parafii św. Teresy działają następujące wspólnoty: drużyna FC Missio, KSM, grupa pielgrzymkowa, Caritas, Róże Żywego Różańca, Papieskie Dzieło Misyjne, chór, Odnowa w Duchu Świętym, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Zespół Muzyczny „Barka”, schola dziewcząt, Ruch Adopcji Życia Poczętego, wspólnota lektorów i psałterzystów.
Wizyta u jednej z rodzin zakończyła pierwszy dzień wizytacji kanonicznej w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. 14 listopada bp Kiernikowski spotkał się z nauczycielami i uczniami z Zespołu Szkół nr 2.
Z duszpasterską wizytą w szkole
Drugiego dnia wizytacji wspólnoty św. Teresy od Dzieciątka Jezus bp Zbigniew Kiernikowski spotkał się ze społecznością Zespołu Szkół nr 2.
14 listopada pasterz siedleckiej owczarni, w obecności proboszcza parafii pw. św. Teresy o. Franciszka Boka OMI, przybył do placówki oświatowej, by spotkać się z jej uczniami i nauczycielami. Biskup, który został bardzo ciepło przyjęty w murach placówki, najpierw poznał się z młodzieżą III klas gimnazjum. Uczniowie zaprezentowali przygotowaną specjalnie dla pasterza inscenizację słowno-muzyczną o poezji Jana Pawła II. Później natomiast zadawali przygotowane wcześniej w klasowych zespołach pytania, na które biskup odpowiadał. Młodych nurtowały nie tylko sprawy wiary, ale również zagadnienia współczesne, dotyczące tematyki społecznej oraz takie, które bezpośrednio dotykają młodzieży w ich wieku. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i błogosławieństwo, jakiego bp Kiernikowski udzielił gimnazjalistom.
Ostatnim punktem dwudniowej wizytacji w siedleckiej parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus było spotkanie pasterza z nauczycielami szkoły. Zgromadzeni pedagodzy mieli okazję wysłuchać nauczania księdza biskupa, zapoznać się z jego publikacjami, a także porozmawiać o sprawach wychowania.
– Wizytacja pasterza diecezji to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej parafii – podsumowuje proboszcz o. Franciszek OMI, dodając: – To nie tylko biskupi obowiązek, wynikający z Kodeksu Prawa Kanonicznego, ale przede wszystkim dla wspólnoty to przypomnienie niezwykłej więzi, jaka łączy pasterza z poszczególnymi parafiami. Wspólnota nie jest jakąś wyizolowaną częścią, o czym przypominał bp Kiernikowski, ale przynależy do Kościoła, w tym przypadku – Kościoła siedleckiego. Biskup wielokrotnie również uświadamiał wiernych, że istotą jest jakość naszego spotkania w wierze z Chrystusem. Owo spotkanie nie może bowiem zamykać się tylko w jednorazowym, niedzielnym „wydarzeniu Eucharystycznym”, ale ma to być tworzone prawdziwie, z głębi serca i duszy, na wzór pierwszych chrześcijan. A duszpasterstwo i praktyki duchowe mają nam o tym przypominać.
ks. Mateusz Czubak