Apostolska wspólnota
Legioniści modlili się najpierw podczas kilkugodzinnej adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Uczestniczyli w niej licznie zarówno członkowie czynni, jak i wspomagający Prezydium MB Oblubienicy Ducha Świętego przy sanktuarium, a także członkowie Legionu Maryi z radzyńskich parafii Trójcy Świętej i św. Anny. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył opiekun duchowy Legionu – ks. Dariusz Radywaniuk. W homilii dziękował za zaangażowanie modlitewne i apostolskie legionistów w minionym czasie, wskazując m.in. na niezliczoną ilość modlitw w różnych intencjach, w sposób szczególny za kapłanów. Wskazał na znaczenie posługi ewangelizacyjnej w radzyńskim szpitalu, wśród ludzi chorych, samotnych i opuszczonych, zmagających się często z życiowymi dylematami. Podkreślił wagę i skuteczność modlitw, a także działań podejmowanych we wspólnocie, zachęcając legionistów do trwania w niej mimo przeciwności. Wraz z ks. Dariuszem modlili się byli opiekunowie duchowi Legionu Maryi – ks. Radosław Szucki i ks. Artur Suska oraz związani z nim proboszczowie parafii MB Nieustającej Pomocy: ks. Henryk Hołoweńko i ks. Roman Wiszniewski. Obecny był również ks. Piotr Hawryluk z Pratulina.
Apostołowanie przez Maryję
– Jesteśmy wspólnotą apostolską i każdy legionista do takiej pracy jest zobowiązany – wyjaśnia Urszula Zając, związana z Legionem Maryi od początku jego funkcjonowania w parafii. – Nasze prezydium od wielu już lat odwiedza chorych w radzyńskim szpitalu. Przychodzimy tu w każdy wtorek, zapraszamy do wspólnej modlitwy chorych w „godzinie miłosierdzia”, zaś o 15.00 prowadzimy Koronkę do Miłosierdzia Bożego w szpitalnej kaplicy wraz z częścią różańca. Rozmawiając z chorymi, ofiarowujemy im „Cudowny medalik”, który wiele osób przyjmuje -podkreśla. – Sami powierzamy się też Matce Bożej; raz w roku, w okolicach 25 marca, podczas uroczystej Mszy św. każdy legionista oddaje się Maryi na własność – dodaje. – Nie boimy się rozmów z innowiercami, rozmawiamy też z alkoholikami, a do apostołowania wykorzystujemy sytuacje, które niesie życie. Jest w naszej wspólnocie wiele modlitwy; w każdy czwartek legioniści prowadzą w kościele parafialnym różaniec w intencji kapłanów, zaś w pierwszą sobotę miesiąca adorację wynagradzającą – podsumowuje U. Zając.
– Wspólnota mobilizowała mnie nie tylko do zajęć typowo legionowych, ale też moich obowiązków kapłańskich – podkreśla ks. A. Suska. Z kolei ks. R. Szucki wspomina przygotowany wspólnie z Legionem Maryi festyn parafialny, podczas którego m.in. wspólnota mogła zaprezentować się szerszemu gronu radzynian. – Niezwykłym doświadczeniem apostołowania legionistów w radzyńskim szpitalu jest dla mnie historia człowieka, którego wyspowiadałem po 40 latach przerwy. A zaczęło się od rozmów i modlitw Legionu Maryi, które dopełniła posługa kapłana – wspomina z zadumą. Jubileuszowe spotkanie zakończyła agapa, w której wraz z członkami Legionu uczestniczyli zaproszeni goście; był to czas wspomnień i wspólnej radości.
Świeccy w Kościele
Legion Maryi jest katolickim ruchem apostolstwa świeckich, działającym pod duchowym przewodnictwem kapłanów. Powstał na 44 lata przed ogłoszeniem soborowego Dekretu o Apostolstwie Świeckich, w 1921 r. w Irlandii. W Polsce próby tworzenia grup legionowych zostały podjęte w 1948 r. Jednak dopiero na początku lat 80, na życzenie bł. Jana Pawła II, Legion Maryi wznowił skutecznie swą działalność. Legion ma pomagać Maryi prowadzić ludzi do Chrystusa; być swoistą „armią”, która zdobywa świat dla Chrystusa przez Maryję. Obecnie istnieje już w wielu diecezjach. Główne ośrodki Legionu Maryi to: Warszawa, Lublin, Zamość i Katowice. Składa się on z sześciu rad; najniższą, obejmującą jedną parafię, jest prezydium. 10 listopada 2001 r., za zgodą pierwszego proboszcza parafii MB Nieustającej Pomocy ks. prałata H. Hołoweńki, powstało Prezydium MB Oblubienicy Ducha Świętego; dziewięć osób złożyło wówczas przyrzeczenia legionowe. Funkcję prezydenta przez dwie trzyletnie kadencje pełniła U. Zając, obecnie prezydentem jest Danuta Gaweł. Prezydium liczy dziś dziewięciu członków czynnych i 24 wspomagających.
Małgorzata Kołodziejczyk