Madonny podlaskie
Przedstawione utwory stanowią wyraz głębokich przeżyć religijnych i patriotycznych. Wśród nadesłanych prac znalazły się wzruszające wiersze i krótkie eseje, a także piękne zdjęcia kapliczek, krzyży i figurek świętych, stanowiących koloryt danej miejscowości. Nie sposób określić czasu powstania wielu z nich, a i ich autorzy pozostają często anonimowi. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi mają jednak szanse być ocalone od zapomnienia…
Gdy czytamy zamieszczone w zbiorku zapisy pamięci, powracamy do źródeł, a na myśl przychodzą słowa „Bogurodzicy” – jednego z najstarszych tekstów staropolskich z XIV w. Wydaje się, że inspirują one tak samo jak figurka Matki Boskiej w pobliskiej okolicy. Maryjne kapliczki spotykamy prawie w każdej większej wiosce. Zbiera się przy nich miejscowa ludność przy poświęceniu pól, na nabożeństwa majowe albo różańcowe czy przy smutnej uroczystości pogrzebowej. Matka Boska była natchnieniem naszych poetów, adorowali Ją wielcy Polacy: papież – bł. Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński. Przywołane zostały również kapliczki i krzyże upamiętniające ważne wydarzenia dla konkretnej miejscowości. Pozostają te świątki, krzyże i madonny podlaskie znakami czasu i zapisem codziennej historii.
Świat przedstawiony w wierszach to świat głębokiego uniesienia, podniosłego tonu i żarliwej modlitwy. Podmiot liryczny boleje nad posążkiem okaleczonej figurki, często zapomnianej przez ludzi. W swym wyrazie zaprezentowane liryki i eseje bywają smutne, ale nie przygnębiające, bo jest w nich obecna wiara, nadzieja i miłość.
Wyniki konkursu
Na konkurs wpłynęły 92 prace, w tym 89 spełniających warunki regulaminu. Jury w składzie: Barbara Maksymiuk – przewodnicząca, Joanna Kuczborska (Katolickie Radio Podlasie), Włodzimierz Korolczuk („Echo Katolickie”), Maria Magryta (Spółdzielczy Klub Kultury „Lech”), Krzysztof Kożuchowski (SGL „Witraż”) i Monika Wołoch (I LO im. B. Prusa), po dokonaniu szczegółowej analizy nadesłanych prac oraz dyskusji, uzgodniło następujący podział nagród: Aleksandra Urban z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Siedlcach i Renata Buczyńska z PG w Kisielsku – Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce; Katarzyna Krupa z Radzynia Podlaskiego i Alicja Chudek z PG w Kisielsku – Nagroda Prezesa Zarządu SSM w Siedlcach; Jan Zduńczyk ze Stefanowa i Adam Bajka ze Stoku Lackiego – Nagroda Dyrektora Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach; Mateusz Pietrzak z PG w Kotuniu – Nagroda Dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach; Leokadia Jabłońska-Książek z Cyganówki – Nagroda Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach; Sylwia Włodarczyk z Olszyca, Natalia Świerczewska z PG w Strzale i Natalia Woźny z PG w Stoczku Łukowskim – Nagroda Grzegorza Adamczuka („Serwis Finansowy”); Agnieszka Zdanowska z Siedlec – Nagroda Przemysława Kozaka („KozakDruk”); Justyna Strzelec z Grali – Nagroda Mirosława Greluka (Fundacja „Pro Bono”); Emilia Pałysa z PG w Kisielsku – Nagroda Radnej Rady Miasta Siedlce Jadwigi Skup; Katarzyna Caruk z Klonowicy Małej – Nagroda Katolickiego Radia Podlasie.
Upominki dla autorów nagrodzonych prac ufundowali także: Prezydent Miasta Siedlce, Redakcja Tygodnika Regionalnego „Echo Katolickie” i Siedlecka Grupa Literacka „Witraż” (CKiS w Siedlcach). Uroczystość wręczenia nagród nastąpi 2 grudnia, o 18.00, po Mszy św. w kościele pw. Bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach.
Włodzimierz Korolczuk