Basen, trybuna i połączenie
Na jakim etapie znajduje się realizacja inwestycji, której efektem będzie aquapark?
Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, choć z niewielkim poślizgiem. Kończą się prace na poziomie minus jeden – w tej chwili układane są płyty stropowe nad piwnicami, zbrojone i wylewane stropy wokół niecek basenowych, rozpoczęto budowę ścian oraz słupów konstrukcyjnych na poziomie parteru.
A kiedy zobaczymy konstrukcję budynku od poziomu zero w górę?
Obyśmy nie zobaczyli śniegu, bo to może wstrzymać budowę. Wykonawca dostał dar od losu, że może w okresie zimowym spokojnie prowadzić prace, co przecież w naszym kraju ostatnio się nie zdarzało. Myślę, że w ciągu kilku tygodni będą już widoczne elementy obiektu na ziemią.
Kiedy nastąpi zakończenie całej inwestycji?
Według zapisów umowy oraz zapewnień wykonawcy zakończenie prac budowlanych powinno nastąpić na Trzech Króli 2013.
A oddanie całego obiektu do użytku?
Trudno mi to ocenić, nie mamy bowiem takich doświadczeń. Wszystko zależy od tego, ile potrwają odbiory. Na przykład stadion odbieraliśmy trzy tygodnie. Aquapark to bardziej skomplikowany obiekt, wymagający większej liczby badań. Mam jednak nadzieję, że w okolicach ferii zimowych przyszłego roku obiekt zostanie przekazany do eksploatacji.
Przypomnijmy, jak będzie wyglądać podstawowe wyposażenie aquaparku?
To będą dwie niecki. Jedna ośmiotorowa o długości 25 m, przewidziana jako basen pływacki, pozwalająca na otrzymanie homologacji w celu rozgrywania zawodów pływackich. W drugiej niecce znajdzie się czterotorowy basenem o długości 12 m do nauki pływania wraz z częścią rekreacyjną z różnymi atrakcjami, duże jacuzzi o odmiennym kształcie od dotychczas spotykanych i dwie zjeżdżalnie: jedna o długości 78 m, druga 50-metrowa.
Ile osób będzie mogło korzystać z obiektu?
Pojemność szatni wynosi 116 szafek, więc tyle osób będzie mogło jednorazowo przebywać w aquaparku.
Wciąż powraca temat kryzysu – czy w kwestii finansowania inwestycji wszystko jest w porządku?
Nie ma tu żadnego zagrożenia, ponieważ spółka wyemitowała obligacje i mamy zapewnione pełne finansowanie. Wszyscy uczestnicy całego procesu inwestycyjnego o tym wiedzą i mogą spokojnie realizować swoje zadania. Mogą też zwiększać tempo, bowiem w każdym momencie jesteśmy wypłacalni.
Teraz porozmawiajmy o stadionie, który będzie nam się rozrastał…
Runda jesienna bieżącego sezonu pokazała, że są problemy z przyjmowaniem na nowym stadionie kibiców gości. W związku z tym pojawiła się konieczność wybudowania nowej trybuny – południowej, która już w zasadniczym projekcie zapewniała pełną funkcjonalność stadionu i praktycznie jest do przyjęcia przez wszystkie organy: PZPN, straż pożarną i policję, a więc instytucje, które nadzorują warunki bezpieczeństwa imprez masowych.
Co będzie budowane?
Powstanie zawodowy sektor dla kibiców zespołów gości, mający własne drogi komunikacyjne, niezależne od pozostałych na stadionie, co pozwoli uniknąć skrzyżowania z kibicami gospodarzy. To jest podstawowy wymóg realizacji tego przedsięwzięcia.
Czyli mówiąc wprost, oprócz istniejącej – zachodniej – powstanie nowa trybuna południowa, która będzie odkryta?
Tak, będzie to trybuna odkryta, ale posiadająca niezbędne zaplecze socjalne, niezależne od trybuny zachodniej. Jest to w tym zakresie zgodne z wymogami PZPN.
Ile osób zmieści się na nowej trybunie?
700 osób. Łącznie na obu trybunach zasiądzie zatem ponad 3,6 tys. widzów.
Kiedy inwestycja będzie zrealizowana?
Data zakończenia tej inwestycji to 30 czerwca. Jeżeli chodzi o rozpoczęcie – myślę, że przy obecnych warunkach pogodowych początek będzie miał miejsce w połowie lutego. 30 czerwca to termin graniczny, gdyż II-ligowa Pogoń musi złożyć do PZPN wnioski licencyjne na nowy sezon.
Jak wygląda kwestia dokumentacji, zwłaszcza jej zatwierdzenia przez różne ograny, bo to przecież nie jest taka prosta sprawa?
Uzgodnienia budowlane mamy juz za sobą i one są zamknięte. Projekt w PZPN – po drobnych korektach – też został już zaakceptowany. Czekamy tylko na opinie Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Mam nadzieję, że tu wszystko będzie w porządku i przystąpimy do negocjacji z wykonawcą.
Kto będzie wykonawcą? Może Polimex Mostostal S.A, który realizował dotychczasową budowę stadionu?
Mamy taką możliwość, co przewidzieliśmy na etapie zasadniczego przetargu na budowę stadionu. Jeżeli domówimy się co do ceny, wykonawcą będzie Polimex Mostostal, a jeżeli nie – ogłosimy przetarg i nastąpi korekta terminów, o których wcześniej mówiłem.
Budowa nowej trybuny wiąże się też z wprowadzeniem ewidencji widzów na stadionie…
W dokumentacji zabezpieczamy techniczne wymogi, jakie będą związane z koniecznością identyfikowania kibiców. Natomiast największe wyzwanie stoi przed klubem Pogoń. To klub musi wszystko opracować logistycznie, by mogła być wprowadzona pełna ewidencja widzów podczas spotkań. To znaczy, że każdy kibic zakupi bilet na konkretne miejsce na trybunach. Bilet będzie z kodem kreskowym oraz imieniem i nazwiskiem, ponadto wejście na stadion będzie się odbywać przez system kołowrotów.
Będzie możliwość zakupów biletu przez internet?
Organizatorem meczów jest klub, my tylko zabezpieczamy samą infrastrukturę techniczną. Natomiast wspólnie będziemy się zastanawiać, jak to uruchomić, bowiem w grę wchodzą tutaj rozliczenia podatkowe.
1 stycznia 2012 r. miało nastąpić formalne połączenie Agencji Rozwoju Miasta i Ośrodka Sportu i Rekreacji w jeden twór, który będzie administrował miejskimi obiektami sportowymi. Na jakim etapie jest ta operacja?
Wszystko zostało już dokonane. Mam nadzieję, że połączenie przebiegło w sposób niezauważalny i bezbolesny dla wszystkich użytkowników. Od 1 stycznia agencja przejęła OSiR i wszystko odbywa się bez zakłóceń. Dla naszych klientów zauważalny jest jedynie nadruk na biletach, na których pojawiła się nazwa agencji.
Pan został prezesem nowo utworzonej spółki?
Tak, wprawdzie dochodzą mi nowe obowiązki, ale też chyba większa satysfakcja. Mam bowiem do dyspozycji profesjonalny zespół pracowników, który stara się realizować wszystkie oczekiwania naszych klientów.
A Andrzej Sitnik – dotychczasowy dyrektor OSiR-u? Jaką pełni obecnie rolę?
Jest członkiem zarządu i wspólnie z Andrzejem Niedziółką stanowimy kolegialny zespół, który sprawnie i efektywnie zadba o dalszy rozwój infrastruktury sportowej Siedlec.
Dziękuję za rozmowę.
Andrzej Materski