Diecezja
Podziel się sercem

Podziel się sercem

Potrzebujesz pomocy? A może chciałbyś zostać wolontariuszem? To właśnie do ciebie skierowany jest projekt „Po Domach”, prowadzony przez Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej.

Przedsięwzięcie ma na celu promowanie działań wolontarystycznych. – Ideą projektu jest wzmocnienie chęci bezinteresownej pomocy innym: ludziom starszym, chorym, niepełnosprawnym, niezaradnym życiowo, dzieciom. Jest to praca z osobami, które są w jakiś sposób ograniczone przez wiek, chorobę czy niepełnosprawność, lub inne czynniki niepozwalające na aktywne funkcjonowanie w codziennym życiu – mówi Marzena Pastor, koordynatorka projektu.

Czasem chociaż rozmowa

Wolontariusze udzielają wsparcia w załatwianiu spraw urzędowych, towarzyszą w trakcie wizyt u lekarza, podczas spacerów, pomagają w zrobieniu zakupów, w nauce czy też organizują wolny czas. – Często te osoby potrzebują, aby ktoś z nimi posiedział, porozmawiał, wsparł dobrym słowem – dodaje M. Pastor.

Aby trafić do osób potrzebujących pomocy, centrum wolontariatu nawiązało współpracę ze związkiem niewidomych, Domem Pomocy Społecznej „Dom nad Stawami”, wspólnotą młodzieżową SOS czy przedszkolem integracyjnym. – Zgłosiłam się do przedstawicieli tych organizacji z pytaniem, czy ich podopieczni nie potrzebują pomocy. Wykorzystujemy też własne kontakty, aby znaleźć osoby potrzebujące. Czasami same do nas przychodzą, dzwonią, zgłaszają się, do czego zachęcamy – przyznaje koordynatorka.

Wiek się nie liczy

Potrzebujących jest wielu, dlatego Caritas zachęca do podjęcia działań na rzecz bliźniego i zaangażowania się w wolontariat. – Nie liczy się wiek ani doświadczenie. Ważne, aby mieć w sobie chęć pomagania innym – przyznaje M. Pastor i dodaje, że największą grupę stanowią studenci. – Tymczasem chcemy promować działania wolontarystyczne także wśród ludzi starszych, po 60 roku życia, które mają więcej czasu, ale nie są aktywne. Na razie mamy dwie takie osoby – wyjaśnia koordynatorka.

Osoby, które chcą zostać wolontariuszami, muszą wypełnić ankietę. Określają w niej m.in., ile godzin tygodniowo mogą poświęcić oraz w jakim rodzaju pracy wolontaryjnej się widzą. – Chodzi o to, aby dany kandydat zadeklarował, czy woli pracę z dzieckiem niepełnosprawnym, a może z osobą starszą, oraz jaki wolontariat go interesuje: jednorazowy, akcyjny czy długoterminowy – wyjaśnia M. Pastor. Następnie podpisywane jest porozumienie. – Najpierw na krótszy czas, żeby wolontariusz rozpoznał, czy dobrze się czuje w tym, co robi. A potem ewentualnie je przedłużamy – tłumaczy koordynatorka. Kolejnym etapem jest zapoznanie wolontariusza z osobą, której będzie pomagał. – Wolontariusz mówi, w jakich godzinach jest dyspozycyjny, i obie strony ustalają szczegóły – dodaje.

Projekt „Po Domach” jest skierowany do każdego, kto chce zaangażować się w działalność na rzecz osób skazanych na cztery ściany swojego pokoju i poświęcić im odrobinę swojego wolnego czasu.


Każdy, kto potrzebuje pomocy albo chce zostać wolontariuszem, może zgłaszać się do Centrum Wolontariatu Caritas w Siedlcach (ul. Bp. Świrskiego 57, pokój nr 11) bądź zatelefonować pod numer 510756437. Informacje o akcji „Po Domach” znajdują się także na stronie www.wolontariat.siedlce.caritas.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook.

Kinga Ochnio