Kultura
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Noc teatrów

W piątkowy wieczór, 30 marca, mury Publicznego Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. T. Kościuszki wypełnili goście, którzy zgromadzili się z okazji czwartych urodzin teatru FANUM.

Jubileusz odbył się pod hasłem „4 spektakle na 4 lata”. Z tej okazji dyrektor Dariusz Kupiński na całą noc oddał w ręce młodzieży klucze do szkoły. Teatr FANUM powstał w 2008 r., a założyli ją uczniowie siedleckich szkół, którzy chcą poprzez teatr pomagać młodym ludziom na drodze do życia bez uzależnień. Działa on w ramach programu „Profilaktyka a Ty”, realizowanego na terenie całego kraju przez komendę główną policji.

Goście mogli obejrzeć trzy spektakle: „The Body Shop” – o handlu ludźmi, „Skrzydła” – słuchowisko radiowe o kobiecie po wylewie, która od nowa uczy się świata i jest rozbita pomiędzy swoim wewnętrznym światem, a rzeczywistością, oraz „Pif, Paf – jesteś trup” o dostępności broni, poszukiwaniu swojego miejsca w środowisku i akceptacji samego siebie. Ze względu na niespodziewaną kontuzję jednego z aktorów nie udało się zaprezentować przygotowanego na ten wieczór autorskiego spektaklu „Genesis”, opowiadającego o zyskiwaniu i traceniu człowieczeństwa. W przerwach między spektaklami aktorzy przedstawiali indywidualne prezentacje.

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli policji z mazowieckim komendantem wojewódzkim mł. insp. Rafałem Batkowskim na czele. Był też miejski komendant policji w Siedlcach podinsp. Marek Fałdowski wraz ze swym zastępcą nadkom. Januszem Celińskim i oficerem prasowym nadkom. Jerzym Długoszem. Władze miasta reprezentowała zastępca prezydenta Anna Sochacka. Podczas oficjalnego otwarcia uroczystości komendant złożył na ręce organizatorów specjalny list gratulacyjny, w którym życzył młodzieży dalszego entuzjazmu i zaangażowania w działania profilaktyczne na rzecz drugiego człowieka. Insp. Grzegorz Jach wręczył teatrowi „Fanum” statuetkę Lidera Programu PaT.


3 PYTANIA

 

Magdalena Andrzejczyk – koordynator programu PAT, nauczyciel PG 3 w Siedlcach

PaT to…

… skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Nasze cele to inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnych działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej. To także zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw, inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi. Podstawową działania PaT jest tworzenie młodzieżowych grup teatralnych – obecnie jest ich około 20.

Czym jest Teatr FANUM?

Teatr FANUM to młodzieżowy teatr profilaktyczny, działający od lutego 2008 r. Założyła go grupa młodych ludzi ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu siedleckiego, która postawiła sobie za cel szerzenie wśród rówieśników idei życia bez uzależnień. Natchnął nas program komendy głównej policji „Profilaktyka a Ty”, który wówczas realizowaliśmy, grając spektakl edukacyjno-profilaktyczny „Blackout” w reżyserii insp. Grzegorza Jacha.

Od tamtego czasu prowadzimy nieprzerwane działania zarówno w programie PaT, jak i współpracując z Teatrem Impresaryjnym Scena 07 G. Jacha, komendą miejską policji w Siedlcach, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach oraz szkołami na terenie miasta. Nasza działalność zamyka się w 100 spektaklach, zagranych w 18 miastach i pięciu województwach.

Najbliższe plany?

Realizacja przedsięwzięcia pod hasłem „Spacer z teatrem”. Chcemy, żeby była to adaptacja fragmentów sztuk klasycznych, np. Z. Fredry, A. Czechowa, jak również twórców antycznych i zaprezentowaniu ich publiczności w plenerze wiosną (maj-czerwiec).

JAG