Wiara i ojczyzna
Maj to dla Polaków niezwykły czas. Obchodzimy Święto Flagi Narodowej, rocznicę Konstytucji 3 Maja, rocznicę zakończenia II wojny światowej czy też zwycięstwa pod Monte Cassino. W tym miesiącu słowa „Bóg, honor i ojczyzna” przybierają szczególny wyraz. Podwójne święto: religijne – Maryi Królowej Polski i narodowe – Konstytucji 3 Maja skłania ku refleksjom o dziejach naszego narodu i państwa, w których przeżycia religijne niejednokrotnie splatały się z uniesieniami patriotycznymi. Wszak „Polonia semper fidelis!” – Polska zawsze wierna!
„Miłość ojczyzny i służba dla niej wynikają z obowiązku wdzięczności i porządku miłości” – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK 2239). Ten sam katechizm przytacza „List do Diogeneta” z II/III w. po Chrystusie: „Chrześcijanie… mieszkają we własnej ojczyźnie, ale jako pielgrzymi. Podejmują wszystkie obowiązki jako obywatele, ale i podchodzą do wszystkiego jak cudzoziemcy… Słuchają ustalonych praw, a własnym życiem przekraczają prawa…”. A św. Paweł napisał: „Nasza ojczyzna jest w niebie…” (Flp 3,20). Czym dla katolika jest patriotyzm?
Kiedy myślę: ojczyzna
– Przedmiotem patriotyzmu jest to wszystko, co zawiera się w słowie Ojczyzna” – wyjaśnia w jednym ze swoich artykułów ks. dr Piotr Mazur z katedry dydaktyki i edukacji szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
O. prof. Jacek Salij OP, wybitny polski teolog, w tekście pt. „Patriotyzm dzisiaj” definiuje ojczyznę następująco: „jest to kraj, którego czuję się cząstką. ...
MD