Kultura
Źródło: MSz
Źródło: MSz

Na ludowo

29 kwietnia w hali sportowej żelechowskiego Zespołu Szkół odbył się Gminny Pokaz Tańców Ludowych w wykonaniu dzieci z miejskiego Publicznego Przedszkola.

Podczas występów maluchy zaprezentowały to, czego nauczyły się na zajęciach prowadzonych w ramach projektu „Przedszkolak w świecie sztuki ludowej”. Realizacja projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, rozpoczęła się 1 października 2011 r. Przedsięwzięciem objętych zostało 70 wychowanków przedszkola w wieku 5-6 lat z grup „Pajacyki”, „Krasnoludki” i „Skrzaty”. Projekt ma na celu zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach edukacyjnych dzieci przedszkolnych poprzez umożliwienie im kontaktu ze sztuką ludową, opanowania umiejętności artystycznych i odkrycia własnych talentów.

Taniec i rękodzieło

W ramach projektu prowadzone są zajęcia artystyczno-taneczne, podczas których dzieci poznają kulturę ludową, rozwijają poczucie rytmu, wyrabiają pewność siebie i uczą się śpiewać piosenki ludowe. Zajęcia taneczne prowadzone są w grupie „Pajacyki” pod kierunkiem Hanny Chudek i Marianny Błażejczyk oraz w grupie „Skrzaty” pod opieką Małgorzaty Wiśniewskiej i Joanny Korda. Ponadto odbywają się zajęcia z rękodzieła artystycznego, w których uczestniczą dzieci z grupy „Krasnoludki” prowadzonej przez Hannę Osińską i Mariannę Błażejczyk.

Podczas niedzielnych występów przedszkolaki zaprezentowały owoce swojej kilkumiesięcznej pracy. Zatańczyły poloneza, trojaka, krakowiaka, grozika, koziorajkę, kujawiaka i tramblankę. Zaśpiewały m.in. piosenkę „Zasiali górale”, „Krakowiaczek ci ja” oraz „Poszło dziewczę po ziele”. Dzieci występowały w przepięknych strojach ludowych, które zostały zakupione w ramach projektu. „Skrzaty” ubrane były w stroje krakowskie, a „Pajacyki” w góralskie. W najbliższym czasie przedszkole wzbogaci się również o stroje łowickie.

Dwie wystawy

Po pokazie tanecznym podziwiać można było wystawę dziecięcego rękodzieła artystycznego. Ekspozycję tworzą m.in. barwne dywany tkane na minikrosnach, malowane chusty, wycinanki ludowe, kwiaty z bibuły, prace z gliny i masy solnej, serwetki ręcznie haftowane, palmy, pisanki oraz rysunki na szkle. Zaprezentowane prace powstały na zajęciach z rękodzieła oraz w trakcie warsztatów artystycznych w Ośrodku Łucznica koło Pilawy.

Każdy zainteresowany mógł po występach dzieci udać się do przedszkola, by obejrzeć zorganizowany tam kącik ludowy. Wyeksponowane są w nim przedmioty używane w dawnych czasach w gospodarstwach domowych, a także elementy dekoracyjne wnętrza domu. Znajdują się tam m.in. różnego rodzaju naczynia gliniane, stare żelazka, maselnice, maglownica, narzędzia do obróbki lnu, do prania, kołowrotek do przędzy, wyroby tkackie, serwety i obrusy. Jest też bogata kolekcja lalek w strojach ludowych z różnych regionów Polski, a także przykłady strojów używanych dawniej na naszym terenie. Dużą część eksponatów zakupiono ze środków Unii Europejskiej. Pozostałe przedmioty pochodzą ze zbiórki zorganizowanej wśród rodziców przedszkolaków.

Projekt „Przedszkolak w świecie sztuki ludowej” trwa do końca maja. Radości z jego realizacji nie kryje dyrektor placówki Maria Rodak. – Dzięki projektowi oferta dydaktyczna przedszkola została poszerzona o zajęcia, na których dzieci wzbogaciły swoją wiedzę i wyobrażenie o sztuce ludowej. Przedszkolaki miały możliwość bezpośredniego uczestnictwa w obserwacji i tworzeniu tej sztuki – podkreśla.

Michał Sztelmach