W poszukiwaniu pereł
Uczestniczyło w nich ponad 200 młodych artystów nieomal z całego świata: Rosji, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Belgii, Irlandii i całej Polski. Pierwszy turnus zakończył otwarty pokaz dla licznie przybyłej publiczności.
– Wypatrzyłam parę prawdziwych perełek. Niektóre z nich występują już w musicalu „Metro” i „Polita”. Zauważalne były dziewczyny z Lipna, wspaniałe talenty. A klasyka przygotowana przez Beatę Mysińską i w jej choreografii to mistrzostwo świata. Najmłodsze dzieciaki potrafiły się niesamowicie skupić i wytrzymać ten trudny i długi układ – dodaje aktorka i żona Janusza Józefowicza założyciela Studia Artystycznego „Metro” oraz szefa Teatru Studio Buffo w Warszawie.
Na drugi turnus do Miętnego zawitał Dziecięcy Chór „Nowyje Imena” z Orenburga, miasta obwodowego w zachodniej Rosji, położonego nad rzeką Ural. Chór został założony w 1998 r. przez Marinę Turbinę i Lwa Nazarova. Działa przy orenburskiej filharmonii i zrzesza w różnych grupach wiekowych ponad 150 osób. Chór wykonuje muzykę klasyczną, religijną, folk, pop i jazz. Występował wspólnie ze słynną grupa rockową Pink Floyd. Do tej pory dali 57 koncertów w wielu krajach Europy: Anglii, Niemczech, Holandii, Estonii, Belgii, Francji i w wielu miastach Polski. Do Miętnego, na zaproszenie J. Józefowicza, który wypatrzył chór będąc w Orenburgu, przyjechała 30-osobowa reprezentacja zespołu. Oprócz warsztatów wokalnych, młodzi artyści z Rosji uczestniczyli w zajęciach tanecznych, aktorskich, ruchu scenicznego i zajęciach akrobatycznych. Członkowie chóru bardzo szybko zintegrowali się z innymi uczestnikami warsztatów. Zaśpiewali także na uroczystym rozpoczęciu obozu Aktywnej Rehabilitacji dla dzieci, który odbywał się równolegle z warsztatami.
Drugi turnus również zakończył się otwartym dla publiczności pokazem artystycznym, który odbył się 26 lipca w hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica.
Eugeniusz J. Lisowiec
WA