Orchidee na pokaz
Do najłatwiejszych w uprawie należą: Phalaenopsis, Dendronobium, Miltonia, Cymbidum i Oncidium. Najważniejsza decyzja to wybór miejsca, w którym stanie kwiat. Storczyki są roślinami tropikalnymi i wymagają dużej wilgotności powietrza – w granicach 60-80%, podczas gdy w mieszkaniach wynosi ona 30-40%. Dlatego należy unikać okolic grzejników, które – zwłaszcza zimą – wysuszają powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie storczyków pośród innych kwiatów. Światło powinno być rozproszone; jego niedostateczna ilość przejawia się brakiem kwitnienia i wydłużaniem się liści. Niektórzy trzymają storczyki cały czas w wodzie, jednak fachowcy zalecają, by podlewać je po całkowitym wyschnięciu podłoża, najczęściej co 1-2 tygodnie – bardzo obficie, pozwalając, aby nadmiar wody odciekł. Cechą nadmiernego podlewania są wiotkie liście i gnicie systemu korzeniowego.
Gdzie uciąć?
Największym dylematem jest przycinanie pędów storczyka po przekwitnięciu. Zdolność do powielania kwitnienia na jednej łodydze mają jedynie gatunki storczyków z rodzaju Paphiopedilum. W ich przypadku po opadnięciu jednego kwiata rozkwita następny. Gatunki te kwitną dzięki temu na okrągło przez cały rok. W przypadku popularnych parapetowych mieszańców z rodzaju Phalaenopsis przycinanie nie jest potrzebne. Jeżeli roślina zechce przedłużyć kwitnienie, wykorzystuje najczęściej wyżej umieszczone pączki. W innym wypadku pęd uschnie i należy go w całości wyciąć.
Płaczące łodygi
Warto jeszcze wspomnieć o zjawisku gutacji u storczyków. Zjawisko to zwane jest „płaczem roślin” i objawia się wydzielaniem lepkich kropelek na brzegach liści. Krople te powstają, gdy nagromadzi się zbyt duża ilość wody i soli mineralnych w roślinie. To naturalny proces wydalania nadmiaru wody i soli z organizmu storczyka. Dodatkowo rośliny kuszą w ten sposób owady zapylające ich kwiaty.
JAG