Pamiątki po dawnych zakładach pracy
Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego. Kompletowanie i przygotowywanie eksponatów trwało ponad trzy miesiące. Poprzedzały je długie rozmowy członków stowarzyszenia z pracownikami oraz byłymi szefami zakładów. Wystawę udostępniono mieszkańcom Międzyrzeca pod koniec października. Obejrzało ją ok. 200 osób, w tym uczniowie miejskich szkół. Dzięki staraniom stowarzyszenia pamięć o największych międzyrzeckich zakładach nie zaginie. A warto ją zachować, bo Zremb w czasach największej świetności zatrudniał półtora tysiąca osób. Szczeciniarnia także przez lata dawała pracę wielu mieszkańcom miasta
Pracownicy na fotografiach
W małej sali katechetycznej przy ul. Łukowskiej zgromadzono dokumenty, zdjęcia i przedmioty, przypominające o największych ośrodkach życia zawodowego międzyrzeckiego społeczeństwa w latach PRL, zakładach, których już nie ma. Eksponaty wystawowe ułożono tematycznie. W centrum pomieszczenia umieszczono gabloty ze zdjęciami pracowników Zrembu: ślusarzy, tokarzy i innych. Wiele z przedstawionych na wystawie fotografii wykonano 1 maja, podczas pochodów Święta Pracy, które gromadziły pracowników wszystkich zakładów. Na wystawie nie zabrakło oczywiście kroniki Zrembu, opowiadającej jego historię w latach 1949 – 1963. Można było zobaczyć paszport, legitymację zakładową oraz książeczkę walutową jednego z dyrektorów Zrembu, a także odznaczenia przyznawane pracownikom, do których dodatkiem były stylowe akcesoria opatrzone firmowym logo, takie jak np. skórzana portmonetka.
Pędzle, szczotki i medale
Z pamiątek po szczeciniarni najciekawsze to różnego rodzaju pędzle i szczotki, przyrządy służące do produkcji, oryginalne oznakowania pędzli, półfabrykaty i włosie naturalne oraz sztuczne. Na wystawie można było także zobaczyć kolekcję medali, które spółdzielnia otrzymała na międzynarodowych targach poznańskich. Właścicielem wielu eksponatów przedstawionych podczas wystawy jest Janusz Wiśniewski, wiceprezes spółdzielni przez blisko 50 lat. Od niego również pozyskano zbiory artykułów prasowych dotyczące zakładu, datowane od 1970 r. A wśród nich teksty o tytułach: „Perfekcjoniści z Międzyrzeca”, „Siedem znaków Q” czy „Best Quality z Międzyrzeca Podlaskiego”.
BZ