Perełka nadwiślańskiej gminy
Uroczystość miała niemal epokowy wymiar, ponieważ była to prawdopodobnie pierwsza tak gruntowna modernizacja wzniesionego na początku XIX w. ratusza. 600 tys. zł wyłożyła gmina ze swojego budżetu. 477 tys. zł wynosiło wsparcie z PROW. Prace trwały ponad rok. – Ratusz wraz z bezpośrednim otoczeniem jest chlubą mieszkańców gminy. Dają nam to odczuć przejezdni, zatrzymując się, robiąc zdjęcia i odpoczywając na ławeczkach zamontowanych na odnowionej płycie rynku. Wyrazy uznania i podziękowania za odnowienie ratusza płyną też od naszych rodaków, którzy zamieszkują w różnych zakątkach kraju – powiedział Sylwester Dymiński, wójt gminy Maciejowice.
Budynek przeszedł gruntowną zmianę. Wymieniono okna, wykonano elewację zewnętrzną i część dachu, odnowiono sale ratusza. Zmodernizowano także rynek.
W ratuszu znajduje się jedyne w Polsce Muzeum im. Tadeusza Kościuszki. Oprócz pamiątek po insurekcji w placówce eksponowane są w nim wykopaliska z okresu kultury łużyckiej, odkryte w pobliskim Kochowie.
Z oddawanej w przeddzień Święta Niepodległości inwestycji dumny był również wicestarosta Stefan Gora. – Ratusz stanowi element kultury i tożsamości narodowej. Cieszymy się, że obiekt historyczny będzie służył administracji samorządowej – argumentował wicestarosta.
Wicemarszałek województwa Ewa Orzełowska zaznaczyła, że dbałość o zabytki jest obowiązkiem władz. – To nasza historia i tożsamość narodowa. Dbanie o zabytkowe budowle stanowi nasz obowiązek. Ta piękna perełka została odrestaurowana i cieszy oko nie tylko mieszkańców, ale również gości – zaznaczyła, dodając, że spełniły się marzenia wójta o odnowieniu tego zabytku.
Ks. Stanisław Marczuk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP, wyraził nadzieję, że to nie koniec inwestowania w Maciejowicach. – Jesteśmy wdzięczni pani marszałek, która pomaga naszej miejscowości i wspiera także nasz kościół. Bardzo za to dziękujemy – powiedział.
Po przecięciu wstęgi otwierającej podwoje odremontowanego ratusza, było zwiedzanie nowych ekspozycji muzealnych, a w szkole zaprezentowano niepodległościowy program artystyczny w wykonaniu mieszkańców Maciejowic, od przedszkolaków poprzez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, do chóru kościelnego i zespołu śpiewaczego seniorów. Zwieńczeniem występu były patriotyczne pieśni w wykonaniu starszego pokolenia mieszkańców nadwiślańskiej gminy.
JAWA