Zlikwidować alkohol na stacjach paliw
Autorzy pomysłu złożyli już w sejmie dokumenty rejestrujące inicjatywę ustawodawczą. Teraz muszą zebrać 100 tys. podpisów. – Proponujemy zlikwidować możliwość sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Uważamy, iż jest coś głęboko nielogicznego w tym, by przy nadal olbrzymiej pladze pijanych kierowców, sprzedaż trunków odbywała się przede wszystkim w miejscach, które szczególnie nie powinny się z nimi kojarzyć. Po drugie chcemy ograniczenia i uporządkowania zasad reklamy alkoholu. Wszechobecna promocja, zwłaszcza piwa, jest nadmierna. Zaspokaja niewątpliwie ekonomiczne interesy browarów, lecz odbywa się kosztem dobra młodzieży, która stanowi szczególny obiekt zainteresowania działań promujących spożywanie piwa – wyjaśnia Stanisław Kruczek, pełnomocnik komitetu.
Biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, popierając inicjatywę, w specjalnym przesyłaniu napisał m.in.: „W Polsce istnieje ok. 200 tys. punktów sprzedaży alkoholu. O każdej porze dnia i nocy, w praktycznie każdym miejscu Polski można nabyć alkohol na stacjach paliw. Trudno zrozumieć godzenie się na sprzedawanie alkoholu akurat tam, gdzie trafiają przede wszystkim kierowcy, jeżeli co czwarty wypadek spowodowany jest przez alkohol, a policja zatrzymuje rocznie ponad 100 tys. pijanych kierowców. Czymś zupełnie niezrozumiałym jest również fakt, że mimo potwierdzonego wpływu reklamy na większe spożywanie i pozytywne postrzeganie alkoholu przez ludzi młodych, instytucje państwowe godzą się na taki stan rzeczy. Nie można akceptować powszechnego nawoływania do podejmowania działań ryzykownych i szkodliwych”.
Do akcji przyłączyła się również diecezja siedlecka. – Zwracam się z prośbą do wszystkich księży proboszczów, organizacji i stowarzyszeń oraz wszystkich ludzi dobrej woli o zorganizowanie w parafiach akcji zbierania podpisów popierających projekt ustawy likwidującej handel alkoholem na stacjach benzynowych oraz ograniczający i porządkujący zasady reklam napojów wysokoprocentowych – mówi ks. Jan Babik, diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości.
Lista, na której mają być zbierane podpisy, powinna nosić tytuł „Wykaz obywateli, którzy udzielają poparcia projektowi ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” oraz składać się z rubryk: imię i nazwisko, adres zamieszkania, pesel oraz podpis.
Listy z podpisami osób, które udzielą poparcia projektowi ustawy należy przesłać na adres: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej TrzezwaPolska.PL, ul. Kościuszki 8, 36-200 Tyczyn lub złożyć je w notariacie kurii diecezjalnej w Siedlcach, najpóźniej do 12 grudnia.
KO