Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Śladami polskich emigrantów

20 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja „Migracje Polaków a nowa ewangelizacja”, zorganizowana przez IDE w Poznaniu. Problem emigracji to wyzwanie dla Kościoła. Można powiedzieć, że wraz z opuszczeniem ojczyzny wiara naszych rodaków jest wystawiona na próbę?

W tej chwili 1/3 naszych rodaków mieszka poza granicami Polski. Po całym świecie rozsianych jest prawie 18 mln Polaków. Ta sytuacja wzbudza niepokój także w Kościele. Podczas konferencji zastanawialiśmy się, w jaki sposób i jakimi metodami trafiać do naszych rodaków, którzy na stałe albo tymczasowo wyjeżdżają z kraju. Dyskutowaliśmy, jak głosić Ewangelię tym, którzy opuszczają Polskę w poszukiwaniu pracy. Największą tragedią jest to, że osoby, które wyjeżdżają za chlebem, pozostawiają w kraju swoje rodziny. Skutkiem tej rozłąki są często rozwody i ogólna duchowa degradacja.

Na konferencji byli obecni: nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej bp Wiesław Lechowicz oraz duszpasterze polonijni z Europy. Hasłem naszego spotkania były słowa papieża Benedykta XVI wypowiedziane z okazji 98 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy o tym, że „dzisiejsze zjawisko migracji jest opatrznościową sposobnością do głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie i okazją do dawania świadectwa wiary w Boga”.

Czy jest szansa na to, że ktoś, kto w Polsce był letnim katolikiem, poza granicami kraju wróci do Boga?

Do tej pory odwiedziłem 40 krajów. Modląc się z rodakami, zauważyłem, że ci, którzy wcześniej, w kraju, nie mieli głębszej relacji z Bogiem, na emigracji zaczęli szukać kontaktu z polskojęzycznym duszpasterstwem. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł