Diecezja
Święto patronalne Ruchu Światło-Życie

Święto patronalne Ruchu Światło-Życie

8 grudnia odbył się Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie Rejonu Siedleckiego.

Ks. Franciszek Blachnicki uczynił Maryję – Niepokalaną Matkę Kościoła – jednym z filarów Ruchu. Podając nam Drogowskazy Nowego Człowieka, pokazuje, że fundamentem jest przyjęcie Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Drugi krok to oddanie się Niepokalanej, w czystej, dziewiczej miłości, która jednocześnie owocuje duchowym macierzyństwem, płodnością. Jednocześnie trzeba sięgać po moc Duha św., wiedząc, że sami niewiele możemy. Wszystko to dokonuje się w braterskiej wspólnocie Kościoła.

Duchowość ks. Franciszka Blachnickiego była nierozerwalnie związana z osobą Maryi, którą czcił jako Niepokalaną, Oblubienicę Chrystusa, Matkę Kościoła, Jutrzenkę Wolności. Zjednoczenie z Niepokalaną było nacechowane ogromnym zaufaniem, Jej zawierzył się aktem bezgranicznego oddania na wzór świętego Maksymiliana, prosząc, aby „uczyniła z Jego życiem, śmiercią i wiecznością, cokolwiek Jej się podoba” i aby użyła go jako narzędzia do budowania Królestwa Bożego w sercach ludzi. Maryja była dla Sługi Bożego najdoskonalszym wzorem oddania się Bogu, słuchania Go i wypełniania Jego woli do końca.

Dzień Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest szczególny dla całego Ruchu Światło-Życie, który Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki często nazywał dziełem Niepokalanej. W wielu miejscach Polski, i nie tylko, spotkały się na modlitwie grupy i wspólnoty oazowe na znak jedności z Ruchem w kraju i poza jego granicami.

W Siedlcach spotkanie rozpoczęło się obrzędem przyjęcia do deuterokatechumenatu grupy młodzieży. Oficjalnie rozpoczęli ponowne, może bardziej świadome, wchodzenie w tajemnice sakramentów: Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania. Deuterokatechumenat, jako jeden z etapów formacji podstawowej, ma za zadanie wychować dojrzałego chrześcijanina, który nie tylko posiada wiedzę na temat prawd oraz wymagań wiary, ale przede wszystkim przeżywa je w sposób świadomy, osobowy oraz czynny. Następnie ks. Grzegorz Bindziuk wygłosił konferencję na temat „Wierzę w Święty Kościół”, po czym nastąpiła adoracja Najświętszego Sakramentu i tzw. godzina świadectw. W czasie Eucharystii, w kościele pw. Ducha św., której przewodniczył ks. Stanisław Chodźko, kilka małżeństw z kręgu Domowego Kościoła z parafii w Zbuczynie uroczyście przyjęło Jezusa jako Pana i Zbawiciela, kończąc etap ewangelizacyjny formacji podstawowej i przechodząc do deuterokatechumenatu realizowanego według „Drogowskazów Nowego Człowieka” czyli „Dziesięciu kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej”. Dzień Wspólnoty zakończył się agapą czyli ucztą miłości.

Renata Wardak

(xaa)