Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Między światłem a ciemnością

Przez cały rok na drzwiach wielu mieszkań zobaczyć można napisane kredą litery K+M+B wraz z liczbą oznaczającą kolejny rok. Jednoznacznie kojarzą się nam one z uroczystością Objawienia Pańskiego, zwaną popularnie świętem Trzech Króli, obchodzoną 6 stycznia.

Ranga tego święta w Kościele jest bardzo wysoka, o czym może świadczyć choćby fakt, że w wielu krajach (od niedawna również w Polsce) jest to dzień wolny od pracy. Ulicami miast przechodzą w tym dniu uroczyste orszaki Trzech Króli. Jak widać, to właśnie te postacie najmocniej kojarzą się nam ze wspomnianą uroczystością – choć nie zawsze w Kościele było to tak oczywiste. Na przestrzeni wieków Objawienie Pańskie kojarzono także z chrztem Jezusa w Jordanie oraz z pierwszym cudem Jezusa – przemianą wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Skupmy się jednak na Trzech Mędrcach – nie tyle w aspekcie ich historyczności, imion, pochodzenia, a nawet liczby (które to kwestie są przedmiotem ożywionych dyskusji), ale raczej duchowego przesłania, jakie niesie fragment Ewangelii św. Mateusza, mówiący o spotkaniu Mędrców z Herodem, hołdzie, jaki złożyli Jezusowi oraz ich powrocie do ojczyzny. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł